fbpx

Na Slovensko sa valí opäť saharský piesok. Tentokrát ho bude poriadne veľa

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR/Dano Veselský

Územie našej krajiny zažíva divoké meteorologické dni. Rúti sa k nám saharský piesok, ktorému dosť napomáha aj vietor.

Na saharský piesok si pomaly zvykáme, ale tentoraz je ho naozaj viac. Prúdi k nám už približne od stredy, no skôr ako sa dostaneme k nášmu územiu, odskočme si do Grécka. V Aténach, ale aj v mnohých iných oblastiach na juhu Grécka bola obloha extrémne zastretá. Podľa tamojších médií dokonca skončilo niekoľko ľudí aj v nemocnici a to s respiračnými aj srdcovocievnymi problémami.

Vo štvrtok popoludní začal saharský prach ustupovať, pretože sa vietor stočil na severozápad. Podľa modelu, ktorý zverejnila Aténska univerzita, to ale znamená, že piesok sa pomaly dostáva nad naše územie.

V týchto chvíľach by sa mal nachádzať nad stredným a západným Slovenskom a to v koncentrácii jeden až 10 mikrogramov na meter štvorcový. Piesku však bude postupne pribúdať.

Najväčšia koncentrácia by mala byť v atmosfére nad našimi hlavami dnes okolo poludnia. Týka sa to celej strednej Európy. Český hydrometeorologický ústav už informoval, že veľké saharského prachu bude toľko, že môže tlmiť slnečné lúče a tak ovplyvniť aj očakávané oteplenie.

Podľa meteorológov ho však z oblohy nakoniec nepadne príliš veľa, pretože neočakávajú žiaden dážď. Vetra sa ale nasledujúce dni tak skoro nezbavíme.

Počasie nám bude počas sviatkov priať, bude teplo, slnečno a takmer bez zrážok. Jediným negatívom je, že v niektorých lokalitách bude Slovenska bude veterno. Na silný vietor, ktorý môže dosiahnuť aj silu víchrice, si treba dať pozor najmä v našich horách, kde bude v rámci nášho územia najveternejšie, informuje imeteo.sk.

Na horách bude zúriť víchrica

Vo Vysokých a Nízkych Tatrách môže rýchlosť vetra dosiahnuť až 100 km/h, v nárazoch lokálne aj viac. Takto silný vietor už môže spôsobovať aj škody menšieho či väčšieho rozsahu ako napríklad vyvracať stromy či lámať konáre.

Silnejší vietor však nebude iba na horách, ale aj na celom západnom Slovensku, kde treba počítať s veterným počasím. O niečo veternejšie však bude najmä na juhozápade.

Na vietor pozor aj na juhozápade

V okolí Bratislavy, Trnavy, Dunajskej Stredy a Komárna môže byť rýchlosť vetra lokálne aj pomerne nebezpečná. Vietor tu môže v nárazoch presiahnuť rýchlosť 80 km/h.

Takéto veterné počasie bude na horách a na západnom a juhozápadnom Slovensku prevládať až do nedele večera. Na strednom a východnom Slovensku bude oproti západu a severu situácia ohľadom vetra oveľa pokojnejšia a silný vietor sa tu neočakáva.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie