fbpx

Nemci „spoločným hulením“ oslavujú legalizáciu konope. Odporcovia očakávajú nárast fajčiarov

Reklama
Zdroj: X/Seznam Zprávy

Dospelí v Nemecku teraz môžu mať pri sebe až 25 gramov marihuany na vlastnú spotrebu a až 50 gramov si môžu ponechať doma. Priaznivci legalizácie si na oslave „zahúlili“ pri Brandenburskej bráne v Berlíne. Zákon však vyvoláva aj kritiku.

Nemeckí užívatelia konope oslavujú. 1. apríla vstúpil do platnosti nový zákon, ktorý legalizuje držbu až 25 gramov sušeného konope pre dospelých a umožňuje im pestovať doma až tri rastliny marihuany pre vlastnú potrebu, informuje The Guardian. Marihuana bude dostupná v licencovaných neziskových kluboch s maximálne 500 členmi. Ich produkty potom môžu konzumovať výlučne ich členovia. Doma potom bude legálne vlastniť maximálne 50 gramov naraz, vysvetľuje CNN.

O polnoci sa teda ľudia zhromaždili pri Brandenburskej bráne v Berlíne, aby si spoločne „zahulili“ a privítali nové pravidlá, ktoré boli zavedené po veľmi búrlivej diskusii. „Konečne sa môžeme ukázať, už sa nemusíme skrývať,“ povedal pre DW na berlínskom stretnutí Henry Plottke, člen Nemeckého združenia pre konope.

V diskusii, ktorá zákonu predchádzala, vláda zastávala stanovisko, že dekriminalizácia bude mať negatívny vplyv na čierny trh a obmedzí šírenie kontaminovaného konope, čím ochráni mladých ľudí.

„Užívanie marihuany existovalo aj včera,“ povedal v pondelok nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach, čím naznačil, že kriminalizácia marihuany má na fajčenie len malý vplyv. „Teraz sa dostáva zo zóny tabu. Je to lepšie pre skutočnú pomoc pri závislosti, prevenciu pre deti a mladých ľudí a pre boj proti čiernemu trhu, pre ktorý bude čoskoro existovať alternatíva,“ uviedol v príspevku na sociálnej sieti.

Odborníci očakávajú nárast počtu užívateľov

Minister spravodlivosti Marco Buschmann zasa vidí výhodu čiastočnej legalizácie v odbremenení súdnictva a polície. Napriek ich argumentom sa proti zmene prístupu k ľahkej droge ozvala silná kritika.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie