fbpx

Neponáhľajte sa a dajte si aj víno. TOTO je sprievodca po najkrajších pamiatkach Porta

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash/Daniel Seßler, Eduardo Muniz

Praha má Karlov most a orloj, Paríž Eiffelovku a Louvre, Londýn Big Ben a London Eye. Poradíme vám, aké nádherné atrakcie má Porto a kam zájsť, keď si budete chcieť užiť pokoj a vyhnúť sa davom.

Miestom, kam väčšina cestovateľov zamieri hneď na začiatku, je ikonický Ponte Dom Luís I. Železný most, vysoký 172 metrov, nájdete snáď na všetkých pohľadniciach z Portugalska. Má dve poschodia, pričom o to spodné sa chodci delia s autami a o to horné s metrom, ktoré ale oveľa viac pripomína naše električky a jazdia z valnej časti po povrchu.

Z mosta je nádherný výhľad na rieku Douro, na všetkých päť ďalších mostov, ktoré sa tu cez ňu klenú, na oba jej strmé brehy posiate vysokými úzkymi domami s červenými strechami, ktoré pôsobia ako by ich tu niekto náhodne rozsypal, a tiež na všetky „povinné“ portské zastávky.

Modrá, biela a zlatá

Patrí k nim katedrála Sé do Porto, kostol Klerikov (Igreja dos Clérigos) s neprehliadnuteľnou 75 metrov vysokou vežou, z vrcholu ktorej dohliadnete až k oceánu, kníhkupectvo Livraria Lello s ohromujúcim secesným interiérom, ktorý bol údajne predobrazom kníhkupectva, kde chodil Harry Potter, či nádražie Sao Bento zdobené viac ako 20-tisíc modro-bielymi kachľami azulejos. S tými sa tu stretnete ešte veľakrát – zdobia obytné domy, školy, obchody … a snáď každý svätostánok v meste. Vynikajú medzi nimi dvojkostol Igreja do Carmy a Igreja dos Carmelitas a barokový Igreja de Santo Ildefonso, na ktorého priečelí sú výjavy zo života patróna na 11-tisícoch kachliach.

Pokiaľ budete mať na Porto viac ako jeden deň, urobte si čas na bývalý burzový palác Palácio da Bolsa. Jeho návšteva je možná iba so sprievodcom a v hlavnej sezóne sa určite oplatí nákup vstupeniek vopred cez internet. Vrcholom zhruba hodinovej prehliadky je Arabská sála inšpirovaná Alhambrou, na výzdobu ktorej bolo použitých 20 kilogramov lístkového zlata.

Čo je to ale proti susednému kostolu Igreja de Sao Francisco! Vo zvonku nenápadnom chráme to totiž vyzerá ako v zlatom bani. Na pozlátenie drevenej rokokovej výzdoby padlo neuveriteľných 210 kilogramov zlata. Pod kostolom sa nachádzajú katakomby, v ktorých je podľa odhadov pochovaných na 30-tisíc tiel. Z priestranstva pred kostolom je nádherný výhľad.

Burza aj kostol svätého Františka leží v štvrti Ribeira, ktorá je nádherne pitoreskná, ale aj plná turistov, a to v ktorúkoľvek dennú i nočnú dobu. Napriek tomu sa sem oplatí zájsť, nikam sa neponáhľať, občas posedieť, pojesť a jednoducho len tak byť. Nájdete tu nepreberné množstvo barov, reštaurácií, tanečných klubov, ale aj tradičných rodinných krčmičiek, tie sa ale skrývajú skôr v postranných uličkách.

Bez vína to nejde

Ponte Dom Luís I spája pôvodné Porto s mestečkom Vila Nova de Gaia. To je dnes súčasťou portskej aglomerácie a je domovom snáď všetkých vinárstiev z oblasti rieky Douro. Tie tu ponúkajú slávne portské – teda fortifikované víno, ktorého ochutnávka je tu povinná. Degustačné sety zahŕňajú spravidla tri až päť vzoriek a oplatí sa nezostávať len na nábrežnej promenáde, ktorá je obvykle plná ľudí, ale vystúpať krivolakými uličkami aj vyššie od rieky a dopriať si produkciu u nás menej známych značiek, ako je Offley, Quevedo, Quinta do Noval či Kopka.

Pokiaľ si v horúčave na silné vína netrúfnete, môžete skúsiť Port tonic. Ako názov napovedá, ide o koktail toniku a portského vína, ale nie červeného, ​​ale suchého bieleho. Patrí do neho ešte citrón alebo limetka a vetvička mäty.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie