fbpx

Nová daň z cukru sa najviac dotkne športovcov. Týkať sa bude aj mliečnych a vegánskych nápojov

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/AP, Pixabay

Daň z cukru, ktorú navrhla súčasná vláda, sa dotkne okrem sirupov, džúsov a malinoviek aj mliečnych nápojov, vegánskych produktov či proteínových práškov. Informovali o tom tvnoviny.sk.

Vláda na zaplnenie štátnej kasy navrhla novú dať, ktorá do rozpočtu po prvom roku vráti 85 miliónov eur.

„Hneď ako nápoj obsahuje pridaný cukor, to je dôležité a umelé sladidlo, tak už je zdaňovaný,“ vyhlásil minister financií Ladislav Kamenický.

Daň sa bude týkať aj mliečnych nápojov

Nová daň sa dotkne aj zdravšej verzii stévie. Priplatíme si aj za ochutené mliečne a jogurtové nápoje, keďže je v nich pridaný cukor.

Potravinári a spotrebitelia však žiadajú prehodnotenie návrhu zákona.

„Nesúhlasíme s tým, aby boli jogurtové nápoje rovnako zdanené rovnakou sadzbou dane ako napríklad kolové nápoje alebo malinovky. Podľa nás majú úplne iný výživový profil. Zatiaľ čo klasická kola nemá žiadny benefit, jogurtové mliečne nápoje obsahujú kalcium, draslík, fosfor, rôzne vitamíny,“ argumentuje riaditeľ Inštitútu moderného spotrebiteľa Filip Kužma.

V pláne je zdaniť aj alternatívne mlieka, ktoré pijú ľudia s intoleranciou na laktózu či vegáni. Cena bude vyššia o 15 centov na liter.

Podľa výrobcu mliek však bude konečná cena na pulte drahšia o 30 centov.

Zdraženie pocítia najmä športovci, ktorým sa kilo proteínového prášku zdraží o 4 eurá a 30 centov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie