fbpx

Odborníci bijú na poplach: Krajinu zachvátila smrteľná choroba. Prípady rýchlo rastú. Zdravotníci sa snažia identifikovať príčinu

Reklama
Zdravotníci očkujú pacientov. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Zdravotníci v Japonsku sa snažia identifikovať príčinu prudkého nárastu streptokokového syndrómu toxického šoku (STSS). Tento rok zaznamenali už 400 prípadov a úmrtnosť je na úrovni až 30%. Odborníci varujú, že choroba je vzácna a šíri sa rekordne rýchlo.

V Japonsku boli potvrdené už stovky prípadov nakazením streptokokmi a úrady sa obávajú, že tento rok prekročí počet nakazených minuloročné čísla.

Národný inštitút pre infekčné choroby uviedol, že stále existuje mnoho neznámych faktorov týkajúcich sa mechanizmov ťažkých a náhlych foriem streptokokov a nie sú ešte v štádiu, aby to mohli vysvetliť. V minulom roku v krajine zaznamenali 941 prípadov. Za prvé dva mesiace roku 2024 bolo zaznamenaných už vyše 378 prípadov vo všetkých prefektúrach v Japonsku okrem dvoch.

Medzi rizikové skupiny patria aj mladí aj starší ľudia. Zo 65 osôb mladších ako 50 rokov, ktorým bola diagnostikovaná choroba známa pod skratkou STSS zomrela minulý rok asi tretina, informovali japonské noviny Asahi Shimbun.

Väčšina prípadov STSS je spôsobená baktériou nazývanou streptokok pyogenes. Známejší ako streptokok A – môže spôsobiť bolesti hrdla, hlavne u detí, a veľa ľudí to má bez toho, aby o tom vedeli a neochoreli, informuje The Guardian.

Vysoko nákazlivé baktérie, ktoré spôsobujú infekciu, môžu v niektorých prípadoch spôsobiť vážne ochorenia, zdravotné komplikácie a smrť, najmä u dospelých nad 30 rokov. Asi 30 % prípadov STSS je smrteľných. Starší ľudia môžu pociťovať príznaky podobné prechladnutiu, ale v zriedkavých prípadoch sa môžu príznaky zhoršiť a môžu zahŕňať streptokok, tonzilitídu, zápal pľúc a meningitídu. V najvážnejších prípadoch môže viesť k zlyhaniu orgánov a nekróze.

Zápal pľúc alebo meningitída

Odborníci tvrdia, že tieto baktérie môžu spôsobiť infekciu, ktorá vedie k vážnejším komplikáciám a asi tridsať percent prípadov je smrteľných. Starší ľudia môžu pociťovať príznaky, ktoré sa podobajú prechladnutiu, ale ťažšie prípady môžu viesť až k zápalu pľúc alebo meningitíde. V tých najťažších prípadoch môže dôjsť až k zlyhaniu orgánov alebo nekróze.

Lekári sa domnievajú, že rýchly nárast prípadov súvisí s opatreniami počas ochorenia covidu a znížením ostražitosti u ľudí. Streptokokové infekcie sa prenášajú kvapôčkami a fyzickým kontaktom, napríklad aj cez rany na rukách a nohách. Profesor Ken Kikuchi z Tokijskej lekárskej univerzity uviedol, že „imunologický stav ľudí po zotavení z covid-19 môže zmeniť ich citlivosť na niektoré mikroorganizmy.

„Musíme objasniť infekčný cyklus závažných invazívnych streptokokových ochorení a dostať ich okamžite pod kontrolu.“

Ministerstvo zdravotníctva v Japonsku preto dôrazne apeluje na ľudí, aby dbali na hygienické opatrenia.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie