fbpx

Opozičný kandidát Kiličdaroglu žaluje Erdogana za hanlivé video

Reklama
KK41 Ankara - Na snímke líder prosekulárnej centro¾avicovej Republikánskej ¾udovej strany a prezidentský kandidát Kemal Kilièdaroglu hlasuje poèas parlamentných a prezidentských volieb v Turecku 14. mája 2023 v Ankare. FOTO TASR/AP Kemal Kilicdaroglu, the 74-year-old leader of the center-left, pro-secular Republican People's Party, or CHP, votes at a polling station in Ankara, Turkey, Sunday, May 14, 2023. Voters in Turkey are heading to the polls on Sunday for landmark parliamentary and presidential elections that are expected to be tightly contested and could be the biggest challenge Turkish President Recep Tayyip Erdogan faces in his two decades in power. (AP Photo)

Zdroj foto: TASR

Kandidát tureckej opozície na prezidenta Kemal Kiličdaroglu podal voči úradujúcemu prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi žalobu za to, že v rámci predvolebnej kampane zverejnil video, v ktorom spájal opozíciu s kurdskými militantmi. „Podali sme žalobu, aby sa zodpovedali za toto falošné video, povedal Celal Čelik, právny zástupca Kiličdarogla, ktorý s Erdoganom aktuálne súperí o prezidentský úrad.

V prvom kole volieb z 14. mája sa totiž ani jednému z nich nepodarilo získať nadpolovičnú väčšinu hlasov potrebnú na víťazstvo. Erdogana podporilo 49,5 percenta voličov, zatiaľ čo Kiličdaroglu získal 44,9 percenta hlasov.
Napriek päťpercentnej strate ide o dosiaľ najúspešnejšieho opozičného súpera Erdogana, ktorý v Turecku vládne už 20 rokov. Druhé kolo volieb sa uskutoční túto nedeľu, 28. mája.

Kiličdaroglu už predtým podal voči Erdoganovi viacero žalôb. V tejto najnovšej požaduje odškodné vo výške jedného milióna tureckých lír (46.610 eur), ktoré chce venovať fondu určenému na vzdelávanie detí padlých tureckých vojakov. Erdogan na svojich predvolebných zhromaždeniach opakovane púšťal video, ktoré sa pokúšalo Kiličdarogla spájať s veliteľom zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Ankara aj Západ považujú za teroristickú organizáciu.

Na predmetnom videu Kiličdaroglu vyzýva Turkov, aby ho vo voľbách podporili; na záberoch ďalej vidno veliteľa PKK, ako zrejme vyjadruje podporu tureckej opozícii. Samotný Erdogan tento týždeň priznal, že ide o montáž a nie skutočné zábery z predvolebnej kampane jeho oponenta.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie