fbpx

Po atentáte na Fica NAKA preveruje 153 podozrivých autorov statusov na sociálnych sieťach

Reklama
Na snímke policajti zatýkajú muža po streľbe na predsedu vlády Roberta Fica na výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej v okrese Prievidza v stredu 15. mája 2024. Fica v stredu po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili. Na mieste padlo niekoľko výstrelov, útočníka zadržali. (Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa)

Po minulotýždňovom atentáte na premiéra Roberta Fica začala Polícia Slovenskej republiky dôkladne sledovať nenávistné prejavy na internete. Momentálne preveruje autorov 153 statusov uverejnených na sociálnych sieťach, ktoré vykazujú známky nenávistného či iného prejavu, ktorý by čin schvaľoval, informuje denník Pravda.

Polícia i politici žiadajú médiá o to, aby pri správach o atentáte na Fica vypínali debaty. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) neustále upozorňuje, že polícia monitoruje sociálne siete, no aj napriek tomu sa nájdu takí, čo verejne atentát schvaľujú.

Národné protiteroristické centrum zachytilo 153 informácií či podnetov súvisiacich so schvaľovaním pokusu o vraždu premiéra alebo nenávistnými prejavmi. Minister vnútra Šutaj Eštok informoval, že 55 podnetov už spracovali a zaoberá sa nimi teda NAKA.

Policajný prezident Ľubomír Solák uviedol štyri príklady obvinených zo schvaľovania trestného činu, za čo páchateľom hrozí v prípade dokázania viny ročné väzenie. „Máte nového národného hrdinu. Deň narodenia tohto odvážneho muža by mal byť štátnym sviatkom,“ napísala štyridsiatnička z Nitry. Autorke aktuálne hrozí väzenie.

„Všetci hovoria o nejakom postrelenom politikovi, ja vidím iba postreleného mafiánskeho bossa,“ uvádzal jeden komentár, v ktorom autor schvaľoval čin. Na tohto muža z Dunajskej Stredy bol podaný návrh na väzobné stíhanie. Polícia pri schvaľovaní trestného činu komentárom na sociálnej sieti konala nekompromisne.

„Tomu chlopovi poslem na ucet prachy aby to mal v base lahsie,“ napísal 32-ročný študent vysokej školy zase na Facebooku. Tiež je obvinený. „Ja len dúfam, že budú nasledovať aj iní členovia vlády a dostaneme sa k moci my,“ citoval policajný prezident ďalší status.

Za schvaľovanie atentátu je odsúdený už prvý páchateľ. Denník Plus 7 dní o udalosti informoval, že v nedeľu 19. mája Okresný súd Banská Bystrica v tzv. superrýchlom konaní odsúdil 39-ročného muža, ktorý sa deň po útoku, pri ktorom vybral pred Fakultnú nemocnicu F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, kde pred desiatkami osôb vykrikoval: „Tu leží Fico“, nech skape!“, nech zdochne!“, mali ho dokončiť!, ale aj „dobre mu tak, mali ho streliť do hlavy!“

Okresný súd mu uložil nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní troch mesiacov, pričom ho poslal do zariadenia na výkon trestu so stredný stupňom stráženia. Tento muž bol totiž práve v podmienke a už si trest aj odpykáva za mrežami.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie