fbpx

Pokles klinických skúšaní znižuje dostupnosť liečby, mali by byť prioritou

Reklama
Príprava liekov pre detských onkologických pacientov bude technologicky modernejšia. Klinika detskej hematológie a onkológie Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave otvorila v utorok pri príležitosti Medzinárodného dňa detskej rakoviny v priestoroch nemocničnej lekárne Špecializované pracovisko na prípravu chemoterapie pre detských pacientov. Na snímke farmaceut pracuje v laminárnom boxe v prvej automatizovanej aseptickej prípravovni liekov v NÚDCH v Bratislave 14. februára 2023. FOTO TASR - Michal Svítok
Asociácia upozorňuje, že dôsledkom toho zadávatelia postupne presúvajú oddelenia klinických skúšaní do iných krajín, ako sú Poľsko, Česko a Maďarsko. „Dôkazom je aj fakt, že počet členov AIFP vykonávajúcich klinické skúšania na Slovensku sa oproti prvej analýze z roku 2016 (24 firiem) znížil na polovicu,“ dodala.

Apeluje preto na zlepšenie podmienok klinických skúšaní na Slovensku, ich realizácia by podľa asociácie mala byť prioritou. „Prostriedkom, ako to dosiahnuť, je avizované zriadenie stáleho poradného orgánu Ministerstva zdravotníctva SR pre klinické skúšanie, ale aj ďalšie administratívne zlepšenia, ako napr. dopracovanie príkazu ministra zdravotníctva o procesnú mapu či zabezpečenie ohodnotenia zdravotníckych pracovníkov vytvorením katalógu pracovných činností zdravotníckych pracovníkov oddelení klinických skúšaní a ich zaradenie do platobných tried,“ skonštatovala asociácia.

Na nevyhnutnú podporu na udržanie klinického výskumu upriamil pozornosť aj workshop, ktorý koncom apríla prvýkrát usporiadal Národný onkologický inštitút (NOI). „Slovensko je v počte klinických skúšaní, ako aj nákladov investovaných do výskumu naďalej na chvoste Európy,“ upozornil vtedy hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre klinickú onkológiu Michal Mego.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR reagovalo, že podniká kroky na zlepšenie podmienok klinických skúšaní na Slovensku. Deklaruje, že je v kontakte so všetkými zapojenými inštitúciami a v súčinnosti s nimi podporuje a realizuje vzdelávanie v oblasti klinického výskumu.

Rezort zároveň avizuje vytvorenie pracovnej skupiny MZ SR, ktorá bude definovať hlavné, no odstrániteľné prekážky pre navýšenie počtu a zvýšenie prínosu klinických štúdií v SR. „Momentálne sa identifikujú relevantní aktéri a pripravuje štatút pracovnej skupiny,“ ozrejmilo ministerstvo.

Čo sa týka katalógu pracovných činností, bol podľa MZ iniciovaný návrh materiálu Koncepcia klinického a translačného výskumu v onkológii. „Materiál obsahuje prílohu č. 1 Odporúčaný opis pracovných náplní jednotlivých pracovníkov pracoviska klinického skúšania, ktorý by mal byť zapracovaný aj do príslušnej legislatívy na vytvorenie stabilného legislatívneho rámca,“ vysvetlilo ministerstvo.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie