fbpx

Polícia varuje: Objavili sa deepfake PODVODY. Ako rozpoznať falošné investičné videá a chrániť svoje úspory?

Na obrázku upozornenie na deepfake video. Zdroj: Facebook/Polícia SR, Pixabay.com

V poslednej dobe sa na internete opäť objavili hlásenia o podvodných praktikách využívajúcich deepfake videá na lákanie ľudí k „zázračným“ investičným platformám. Tieto videá sú čoraz sofistikovanejšie a nebezpečnejšie, preto je dôležité vedieť, ako sa pred nimi chrániť, upozorňuje polícia na svojom Facebooku

 

Čo sú deepfake podvody?

Deepfake technológie umožňujú vytvárať veľmi realistické, ale falošné videá s tvárami známych osobností alebo verejných činiteľov. Tieto videá sú často používané na propagáciu neexistujúcich alebo podvodných investičných platforiem. Ako uvádza polícia, „podvodníci používajú deepfake videá na vytvorenie falošného dojmu dôveryhodnosti a serióznosti, aby vás presvedčili o investovaní peňazí“.

 

Ako rozpoznať podvodné deepfake videá?

Falošní investiční poradcovia: Ako uvádza polícia, „ústavní činitelia, politici či známe osobnosti nebudú nikdy verejne odporúčať ‚zázračné‘ investície alebo konkrétne platformy„. Ak video zobrazuje verejnú osobnosť, ktorá propaguje investičné ponuky, buďte na pozore.

 

Neexistujúce tajné tipy: „Ak sa vo videu tvrdí, že obsahuje tajné investičné rady, mali by ste byť obzvlášť opatrní,“ varuje polícia. Takéto rady zvyčajne neexistujú a nemajú žiadnu oporu v realite.

 

Nezmyselné sumy investícií: Nikto ti nebude ponúkať presné sumy na investovanie, ktoré zaručia rýchle a veľké výnosy. Podľa polície „skutočné investície neponúkajú zázračné riešenia na rýchle zbohatnutie„.

 

Kontrola zdroja: „Skontrolujte, kto je za videom a aké má referencie,“ radí polícia. Ak je video zverejnené na neoverenom alebo podozrivom profile, je pravdepodobné, že ide o podvod.

 

Neklikajte na podozrivé odkazy: Nikdy neklikajte na odkazy, ktoré vám sľubujú zázračné zárobky bez námahy. „Kliknutie na takéto odkazy môže viesť k strate vašich osobných údajov alebo priamo k vylákaniu peňazí,“ upozorňuje polícia.

 

V dnešnej dobe je kriticky dôležité byť obozretný a informovaný o nebezpečenstvách online podvodov. Ak sa stretneš s akýmkoľvek podozrivým obsahom alebo máš obavy o možnom podvode, neváhajš sa obrátiť na odborníkov alebo príslušné úradné orgány. Chráň svoje úspory a informuj sa o overených spôsoboch investovania.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie