fbpx

Poľskí farmári pritvrdzujú. Avizujú, že do týždňa zablokujú ďalšie priechody so Slovenskom

Reklama
Poľskí farmári protestujú v poľskom meste Poznaň v piatok 9. februára 2024. Poľskí farmári v piatok blokovali cesty a protestovali aj na hraničných priechodoch s Ukrajinou. Ide o novú vlnu protestov proti dovozu poľnohospodárskych výrobkov zo susednej Ukrajiny, kde Rusko vedie útočnú vojnu. Poľsko patrí k najvytrvalejším podporovateľom Ukrajiny už od začiatku invázie pred takmer dvoma rokmi, ale vzťahy medzi oboma spojencami teraz poškodzujú ekonomické trenice. FOTO TASR/AP

Na nepriaznivú zahraničnú situáciu doplatí už aj Slovensko. Poľská blokáda hraníc s Ukrajinou má za následok to, že ukrajinskí kamionisti hľadajú náhradné trasy. Podľa všetkého sa však situácia ešte viac vyostrí. 

Ako informujú tvnoviny.sk, Ukrajinci si musia u nás vybaviť takzvané mýtne jednotky. Čakajú aj niekoľko hodín. To, čo na slovensko-poľskom hraničnom priechode Vyšný Komárnik – Barwinek vidíme dnes, sa tu od novembra s prestávkami opakuje.

Za všetkým sú protesty u našich poľských sesedoch. Spočiatku protestovali prepravcovia, teraz farmári. O situácii informovala aj Pluska. „Oznamujeme, že v rámci 30-dňového generálneho štrajku farmárov sa 20. februára budú všetky aktivity zameriavať na úplnú blokádu všetkých hraničných priechodov medzi Poľskom a Ukrajinou a na protesty v teréne,“ uviedla odborová organizácia farmárov Solidarita.

Poľsko zablokovalo hranice s Ukrajinou a tí teraz musia chodiť cez Slovensko. Poľskí farmári pokračujú v protestoch proti agrárnej politike a dovozu poľnohospodárskych komodít z Ukrajiny. Po blokáde ciest ostali na jej hraniciach.

V Poľku sa však situácia vyostruje ešte viac. Už teraz sa objavujú informácie, že do týždňa, či dvoch zablokujú aj hraničný priechod so Slovenskom.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie