fbpx

Poslanci budú rokovať o STVR aj večer. Zamestnanci RTVS opäť protestovali

Reklama
Na snímke mobilizačný štrajk zamestnancov a spolupracovníkov RTVS spojený s verejným zhromaždením pred budovou Národnej rady (NR) SR v Bratislave vo štvrtok 20. júna 2024. Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák

Poslanci Národnej rady SR budú rokovať o návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase až do úplného prerokovania. V prípade potreby aj po 20.00 h. Následne budú o návrhu hlasovať. Parlament zmenu odsúhlasil na návrh podpredsedu NR SR Petra Žigu.

V parlamente si poslanci odsúhlasili, že na budúci týždeň sa na schôdzi nebude hlasovať v utorok (25. 6.) ani v stredu (26. 6.). Najbližšie hlasovanie o prerokovaných bodoch bude potom vo štvrtok (27. 6.). Poslanci sa zároveň dohodli, že opakovaná voľba kandidátov na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR sa bude konať na budúci štvrtok o 17.00 h, píše TASR.

Na návrh Žigu poslanci zaradili do programu aktuálnej schôdze aj voľbu predsedu Úradu na ochranu osobných údajov. Prerokovať by ju mali v stredu a hlasovať na druhý deň vo štvrtok.

Do programu pribudol aj vetovaný zákon o ochrane prírody a krajiny, ktorý ešte prezidentka Zuzana Čaputová vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie. Zákon rieši zjednodušenie postupu pri výrube drevín. O návrhu majú poslanci rokovať 26. júna od 9.00 h. Následne by mali prejsť k druhému čítaniu o novele zákona o krajinnom plánovaní.

Zamestnanci RTVS opäť protestujú

Dnes opäť vstúpila časť zamestnancov RTVS  do časovo obmedzeného štrajku. Protestným pochodom spred budovy telerozhlasu k sídlu Národnej rady SR vyjadrili desiatky zamestnancov nesúhlas s chystanými zmenami vo verejnoprávnom médiu.

Na proteste odznelo viacero príhovorov. V čase, kedy sa očakáva hlasovanie o predmetnom zákone, si zamestnanci symbolicky zalepia ústa, píše portál spravy.rtvs.sk.

Protest sa koná v čase, keď sa parlament zaoberá návrhom zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Nová legislatíva prináša nové kreovanie orgánov verejnoprávneho média. Po novom má generálneho riaditeľa voliť deväťčlenná rada, v ktorej budú štyria nominanti Ministerstva kultúry (MK) SR, zvyšných piatich zvolí Národná rada SR.

Časť zamestnancov RTVS proti avizovaným zmenám protestovala niekoľkohodinovým štrajkom už v pondelok 10. júna.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie