fbpx

Potrebuješ oddialiť menštruáciu kvôli dovolenke? Poznáme tipy lekárov aj babské rady

Reklama
Podľa našich babičiek vraj funguje na oddialenie menštruácie aj citrón. Zdroj: Freepik

Čím oddialiť menštruáciu? Ak sa chystáš na dovolenku, ale ako na potvoru ti v rovnaký termín majú prísť mesiačiky, nenechaj si pokaziť náladu. Svoje dni môžeš jednoducho oddialiť, a to bez zdravotných následkov. Píše portál blesk.cz.

Vzhľadom na to, že ženy často plánujú dovolenku celý rok dopredu, sa môže ľahko stať, že sa vytúžený dátum odchodu k moru bude krížiť so začiatkom nepríjemného krvácania. Ako teda dosiahnuť to, aby sa menštruácia nedostavila a ty by si si mohla naplno užiť vodné radovánky, zábavu aj vytúžený odpočinok?

Ak berieš antikoncepciu…

…je to pomerne jednoduché. Obvykle užívaš prášky 21 dní a potom nasleduje 7 dní pauza, v ktorej sa dostaví krvácanie. Oddiališ ho tak, že pauzu vynecháš a začneš rovno brať ďalšie balenie práškov či náplastí.

Telo tak bude neustále pod vplyvom hormónov a menštruáciu nedostaneš, pokiaľ budeš antikoncepciu brať.

Týmto spôsobom možno menštruáciu odsúvať aj niekoľko mesiacov, avšak nemala by sa brať bez prestávky viac ako tri balenia. Keď sa potom s užívaním liekov skončí, objaví sa menštruačné krvácanie asi počas dvoch dní. Neboj sa, že sa antikoncepčný účinok tabletiek zníži a otehotnieš. Ak ich budeš brať poctivo tak, ako máš, budú fungovať stále rovnako.

Ak antikoncepciu neužívaš…

…zájdi si k svojmu gynekológovi pre špeciálne prášky na oddialenie menštruácie , ktoré sú iba na predpis. Lekár ti môže predpísať napríklad gestagénny liek Norethisteron, ktorý sa berie dvakrát denne.

Začať s užívaním je nutné minimálne tri dni pred očakávanou menštruáciou a užíva sa po celú dobu žiadaného odsunu krvácania. Po ukončení začneš menštruovať obvykle do 2 až 4 dní. Prípravky na oddialenie menštruácie je vhodné používať najmenej po dobu 10 dní, inak môžu spôsobiť nepravidelnú menštruáciu.

Babské rady: Ako posunúť menštruáciu bez liekov

Podľa našich babičiek vraj funguje na oddialenie menštruácie aj citrón. Tri dni až týždeň pred očakávanou menštruáciou vypi šťavu z jedného citróna. Môže byť aj osladená cukrom a zriedená vodou.

Pokračuj v tom po celú dobu, kedy chceš menštruáciu oddialiť. Niektoré ženy uvádzajú, že im citrón stopercentne pomohol, na iné však vôbec neúčinkoval. Pozitívny účinok môže byť niekedy tiež len v tom, že krvácanie je slabšie a v niektorých prípadoch aj kratšie.

Medzi babské rady na oddialenie menštruácie patrí najmä  suplementácia vitamínu C (konzumácia šťavy z vylisovaných citrónov). V boji o oddialenie periódy môže pomôcť aj  ochladenie organizmu  pomocou vody alebo niektorých potravín. Napríklad  melón, ktorého je v lete všade dostatok, obsahuje  obrovské množstvo vody  a dokáže pri ochladzovaní tela pomôcť, rovnako ako napríklad  šalátová uhorka.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie