fbpx

Prekvapivé zistenia o NEFAJČIAROCH: Rakovinu pľúc môže spôsobiť aj TENTO tichý zabijak

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Vedci sa venovali tichému zabijaku, ktorý spôsobuje rakovinu pľúc u žien, ktoré neboli nikdy fajčiarkami. Tento typ rakoviny pritom môže spôsobovať vonkajšie prostredie.

Podľa výskumu, ktorý predstavila Medzinárodná asociácia pre štúdium rakoviny pľúc (IASLC), môže rozšírenie drobných častíc výparov z výfukov áut a taktiež zo spaľovania dreva zvýšiť riziko mutácie DNA, o ktorej je známe, že spúšťa pľúcne nádory.

Ide tak o tichú hrozbu, ktorá by mohla rozlúsknuť záhadu rakoviny pľúc aj u nefajčiarov. Drobné častice znečisteného ovzdušia totiž môžu zvyšovať riziko rakoviny pľúc u žien, ktoré nikdy nefajčili, informuje Daily Mail.

Fajčenie zostáva najväčším rizikovým faktorom rakoviny pľúc. Hoci miera fajčenia klesá, niektoré štúdie ukazujú, že prípady u mladých žien a nefajčiarok sa zvyšujú.

Podľa jednej štúdie z roku 2017 sa rakovina pľúc u nefajčiarov v Spojenom kráľovstve v rokoch 2008 až 2014 zdvojnásobila.

Ďalšia správa Americkej rakovinovej spoločnosti z roku 2023 zistila, že ženy vo veku od 35 do 54 rokov majú teraz diagnostikovanú rakovinu pľúc vo väčšom počte ako muži v rovnakom veku.

Medzitým lekári, ktorí sa venujú rakovine pľúc, v USA hlásia čoraz väčší počet prípadov u mladších ľudí. Výskumníci z British Columbia Cancer Research Institute vo Vancouveri v Kanade zozbierali údaje od 255 pacientov s rakovinou pľúc, ktorí nikdy nefajčili – vrátane informácií o miesta, kde žili od narodenia.

Úrovne znečistenia sa potom analyzovali na ich domácich adresách pomocou satelitných údajov, predpovedí znečistenia ovzdušia a pozemných meraní v oblasti 10 kilometrov.

Tím získal ročné údaje o expozícii siahajúce až do roku 1996, keď boli globálne dostupné presné informácie o znečistení ovzdušia.

Výskumníci tiež poznamenali, či sa u pacientov vyvinula zmena v DNA, o ktorej je známe, že zvyšuje riziko rakoviny pľúc, nazývaná mutácia EGFR. Genetická mutácia – ktorá nie je zvyčajne prítomná pri narodení – urýchľuje aktivitu proteínu nazývaného receptor epidermálneho rastového faktora (EGFR), ktorý pomáha bunkám rásť a deliť sa.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie