fbpx

Putin povedal, že berie vážne Trumpove návrhy ohľadom mieru na Ukrajine

Reklama
Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin. Zdroj: X/ABC News

Ruský prezident Vladimír Putin berie vážne návrhy amerického exprezidenta Donalda Trumpa ohľadom ukončenia vojny na Ukrajine. Dnes to povedal na tlačovej konferencii v Astane. Podotkol však, že ich konkrétny obsah nepozná. Informuje wn24.cz.

„Skutočnosť, že pán Trump ako prezidentský kandidát hovorí, že je pripravený a ochotný zastaviť vojnu na Ukrajine, berieme úplne vážne,“ povedal Putin. Dodal, že je „kľúčovou otázkou“, čo Trumpove návrhy obsahujú.

„Ale nepochybujem o tom, že to myslí vážne, a to podporujeme,“ uviedol.

Bývalý šéf Bieleho domu Trump, ktorý bude s najväčšou pravdepodobnosťou kandidátom republikánov v novembrových prezidentských voľbách, opakovane vyhlásil, že by vojnu na Ukrajine dokázal ukončiť „počas 24 hodín“ .

Nikdy však nešpecifikoval, ako by to dosiahol, pripomína ruskojazyčný servis BBC.

Putin na dnešnej tlačovej konferencii tiež povedal, že Rusko nemieni vyhlásiť pokoj zbraní v bojoch na Ukrajine, pretože Kyjev by to mohol využiť.

„Nepriateľ by toto prímerie využil na zlepšenie svojej situácie,“ uviedol šéf Kremľa. Moskva podľa neho prímerie nevyhlási, kým Kyjev neurobí také kroky, ktoré sú nezvratné a pre Rusko prijateľné. Aké kroky by to mali byť, ale dnes nespresnil.

Putin nedávno povedal, že Rusko by inváziu na Ukrajinu ukončilo, ak by Kyjev upustil od svojich ambícií vstúpiť do NATO a postúpil Rusku štyri ukrajinské oblasti, na ktoré si Moskva robí nárok a ktorých časti okupuje.

Ukrajina takéto požiadavky jednoznačne odmieta. Ruský prezident tiež povedal, že Rusko za svojho spojenca v boji proti terorizmu považuje afganské islamistické hnutie Taliban.

„Určite je naším spojencom v boji proti terorizmu, pretože každá vládnuca moc má záujem na stabilite svojej moci a stabilite štátu, ktorý vedie,“ uviedol šéf Kremľa.

Militantné islamistické hnutie Taliban sa k moci v Afganistane vrátilo v auguste 2021. V tejto nepokojnej ázijskej krajine pácha atentáty teroristická organizácia Islamský štát, ktorá sa prihlásila aj k marcovému útoku v koncertnej hale v Krasnogorsku neďaleko Moskvy.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie