fbpx

ZMOS podpísal memorandum. Malo by zabezpečiť lepšie pokrytie Slovenska vysokorýchlostným internetom

Reklama
Na podpise memoranda sa zúčastnil aj minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (vpravo)

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vo štvrtok podpísalo memorandum o spolupráci so Západoslovenskou distribučnou (ZSD), Stredoslovenskou distribučnou (SSD) a Východoslovenskou distribučnou (VSD), ktorá sa týka pokrytia slovenských regiónov internetom. Na podpise memoranda sa zúčastnil aj minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši. Informovali o tom na tlačovej konferencii.

Toto memorandum by malo zabezpečiť lepšie pokrytie Slovenska vysokorýchlostným internetom. Distribučné spoločnosti dodávajú elektrickú energiu do všetkých regiónov Slovenska.

Podľa predsedu združenia Jozefa Božika nemajú mobilní operátori záujem pokrývať menšie obce vysokorýchlostným internetom a robiť by to tak mohli dodávatelia elektrickej energie.

„My chceme reprezentovať aj občanov obcí. My konkrétne v ZMOS-e reprezentujeme 2650 obcí, takže, dovolím si povedať, že absolútnu väčšinu,“ uviedol.

„Integrujeme elektrizačnú sústavu na úrovni rôznych napäťových hladín, aj teda s dátovými prenosmi,“ povedal člen predstavenstva Západoslovenskej a Východoslovenskej distribučnej Radoslav Haluška. Ten memorandum označil za prospešnú dohodu.

Za posledné roky spoločnosti sprístupnili na západnom a východnom Slovensku internet asi 200 tisíc zákazníkom. Urýchlenie takéhoto pripájania je možné, no vyžaduje si jasnú koncepciu, približuje Haluška.

Odhadovaná suma odstránenia takzvaných bielych miest na mape Slovenska, teda oblastí bez pokrytia vysokorýchlostným internetom, je podľa Radoslava Halušku približne 300 miliónov eur. Štát chce časť investície financovať aj s použitím eurofondov.

„Hovoríme pri tejto iniciatíve o desiatkach miliónov, čo dokážeme investovať,“ hovorí štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Ivan Ivančin. Tieto prostriedky sú podľa neho určené na samotnú optickú sieť. Richard Raši dodal, že vláda chce bojovať proti digitálnej chudobe a pomôcť s odstránením bielych miest.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie