fbpx

Sedem vecí, ktoré dermatológovia chcú, aby si vedel o opaľovacích krémoch

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Istock.

Keď prídu horúce letné dni, opaľovací krém má byť náš najlepší priateľ. Správny výber a používanie opaľovacieho krému môžu zmeniť nielen náš letný zážitok, ale aj dlhodobé zdravie našej pokožky. Hoci mnohí z nás chápu dôležitosť ochrany pred slnkom, existuje veľa nejasností o tom, ako najlepšie aplikovať a vybrať opaľovací krém. Dr. Hiva Fassihi, dermatológ a odborník na rakovinu kože, zostavil pre theguardian.com sedem základných tipov na ochranu pokožky pred slnkom.

 

1. Nanášaj opaľovací krém denne

Mnoho ľudí si myslí, že opaľovací krém je potrebný len počas horúcich letných dní. Pravda je však taká, že UVA lúče, ktoré spôsobujú starnutie a poškodenie kolagénu, prenikajú našou pokožkou počas celého roka. Dokonca aj keď sme vo vnútri, UVA lúče môžu preniknúť cez okná. Preto je dôležité aplikovať opaľovací krém každý deň, bez ohľadu na počasie.

 

UVA lúče môžu poškodzovať našu pokožku aj cez okná, takže je najlepšie nosiť opaľovací krém každý deň po celý rok,“ hovorí Fassihi. Aplikuj ho po hydratačnom kréme a pred make-upom.

 

2. Hydratačný krém alebo podkladová báza s SPF nestačí

Hydratačný krém s SPF môže poskytnúť určitú ochranu, ale často nestačí. „Ak je produkt primárne zvlhčovač, nebude dostatočne chrániť vašu pokožku pred slnkom,“ vysvetľuje Fassihi. Preto je lepšie začať so základnou vrstvou skutočného opaľovacieho krému.

 

Pre tých, ktorí chcú zjednodušiť svoju rutinu, sú k dispozícii hydratačné opaľovacie krémy, ktoré môžu nahradiť samostatný zvlhčovač.

 

3. Faktor 50 je najlepší

Ľudia často predpokladajú, že vysoký ochranný faktor je potrebný len v tropických krajinách. V skutočnosti je však používanie SPF 50 výhodné aj napríklad v Spojenom kráľovstve, teda aj u nás. „Používanie SPF 50 pomáha zaistiť, že máte stále dobrú úroveň ochrany, aj keď ho aplikujete menej ako je odporúčané množstvo,“ hovorí Fassihi.

 

4. Použite viac, ako si myslíte

Jedna z najčastejších chýb je, že ľudia nepoužívajú dostatok opaľovacieho krému. „Aplikuj ho, aby na pokožke zostal viditeľný film, a potom mu daj tri až päť minút na vstrebanie,“ radí Fassihi.

 

Počas letných mesiacov nezabúdaj aplikovať opaľovací krém aj na iné viditeľné oblasti pokožky, ako sú paže a zadná časť krku.

 

5. Po aktivite ho znova aplikuj

Najlepšie opaľovacie krémy sú fotostabilné, ale ak si aktívny, potíš sa alebo si utieraš pokožku, účinnosť ochrany klesá. Preto je dôležité opaľovací krém opätovne aplikovať každé dve hodiny, najmä počas fyzických aktivít alebo pobytu na slnku. Profesionálny tenisový hráč Jannik Sinner, zdôrazňuje potrebu nanášať opaľovací krém každé dve hodiny.

 

6. Aký opaľovací krém odporúčajú dermatológovia?

Dr. Fassihi odporúča hypoalergénny s formuláciou pre každý typ pleti a vek. Taký, ktorý poskytuje najširší možný rozsah ochrany.

 

7. Aj tmavšia pokožka potrebuje ochranu

Bez ohľadu na tón pleti, opaľovací krém je nevyhnutný. „Všetky odtiene pleti sa môžu spáliť a vykazovať známky starnutia, takže je dôležité chrániť pokožku pred slnečným žiarením,“ upozorňuje Fassihi. Mýtus, že falošné opálenie poskytuje ochranu, nie je pravdivý. Opaľovací krém je stále potrebný.

 

Záverom, výber správneho opaľovacieho krému a jeho pravidelné používanie je kľúčové pre dlhodobé zdravie našej pokožky. Chráň svoju pokožku pred škodlivými lúčmi, aby ste si mohli užívať slnečné dni bez starostí.

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie