fbpx

Škandálny biznis v Belgicku. Cirkev predala 30-tisíc detí

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/Ricardo Gomez Angel

Belgickom otriasa cirkevný škandál. Cirkev až do 80. rokov minulého storočia odoberala deti matkám a predávala ich do nových rodín. Svedkovia priniesli nové informácie, podľa ktorých sa za jedno dieťa platili sumy vo výške desiatich tisíc belgických frankov (247.89 eur).

Biskupi namietajú, že financie boli použité na životné náklady a lekárske prehliadky. Naopak, matky opisujú drastické praktiky mníšok.

„Prešla som si peklom, stále sa mi sníva o mníškach. A najhoršie je, že to nebol len zlý sen,“ hovorí belgickému denníku Het Laatste Nieuws v súčasnosti 67-ročná Cyrilla, jedna z mnohých žien, ktorým belgická cirkev vzala dieťa.

Trauma namiesto pomoci

Cyrilla ako 23-ročná čakala svoju prvú dcéru, no skončila v domove s mníškami, ktoré jej namiesto pomoci spôsobili dlhodobú traumu. Po pôrode ju bez otázok sterilizovali a povedali jej, že dcéra pôrod neprežila. „Štyridsať rokov som si myslela, že je moja dcéra mŕtva,“ spomína.

Traumatický zážitok z cirkvi opisuje aj Lieve, ktorá je jedným z odobraných detí. Jej biologická matka mala v čase pôrodu len 13 rokov. S tehotenstvom sa zdôverila mníškam. Tie jej po pôrode ukázali zmrznutú mŕtvolu novorodenca.

„Pre matku som bola mŕtva štyridsať rokov. Keď sa dozvedela, že som nažive, nedokázala to pochopiť. Nechcela ma ani vidieť,“ opisuje Lieve. Neskôr sa dozvedela, že cirkev ju po pôrode nedala na adopciu, ale predala ju za milión belgických frankov (24789.38 eur).

Biznis s deťmi

Od konca druhej svetovej vojny do 80. rokov minulého storočia predala belgická cirkev bez vedomia matiek okolo 30-tisíc detí, odhaduje denník Het Laatste Nieuws. Za adoptované deti ich nové rodiny platili cirkvi v priemere 10 000 až 30 000 belgických frankov (743.68 eur). V niektorých prípadoch ešte oveľa viac.

Antverpský biskup Johan Bonny vo štvrtok (14. 12.) prvýkrát reagoval na obvinenia a priznal, že cirkev peniaze prijímala. Podľa jeho slov čiastky platili adoptívni rodičia, ale išlo o kompenzáciu za ubytovanie a prípadné zdravotné náklady.

Belgickí biskupi uviedli, že chápu smútok a traumu, ktoré obete pociťujú. Pokiaľ ide o možné odškodnenie, je podľa nich najskôr nutné začať nezávislé vyšetrovanie a počkať na výzvu polície.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie