fbpx

Slovenskí vodiči majú nárok na diaľnice zadarmo u susedov. TOTO musíš splniť

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK, FOTO TASR/František Iván

Pravidlá pre diaľnice v Česku sú odlišné od tých na Slovensku. Ak vlastníš elektromobil alebo auto na vodík registrované na Slovensku, môžeš jazdiť po českých diaľniciach bez diaľničnej známky. Lenže na to, aby si si uplatnil nárok musíš spĺňať kritériá a aj vyplniť, či poslať oznámenie.

Ako informuje portál topspeed.sk, české autá majú túto výhodu automaticky, takže vodiči s českými ŠPZ nemusia robiť nič navyše. Ak nepošleš oznámenie, českí úradníci nezistia, že tvoje auto spĺňa podmienky na oslobodenie od platenia diaľničnej známky.

Splniť musíš tieto kritériá

Ak chceš využiť štátne výhody, musíš rátať s byrokraciou. Pri vozidlách, ktoré nemajú v Česku automatické oslobodenie od diaľničnej známky, musíš pred jazdou po spoplatnenej diaľnici podať oznámenie.

Musíš vyplniť formulár Oznámenie oslobodenia a prilož povinné prílohy, napríklad kópiu veľkého techničáku. Podrobné informácie o bezplatných diaľniciach v Česku nájdeš na stránke edalnice.cz. Čeština je podobná slovenčine, takže čítanie by nemalo byť problém.

Nezabudni na overený podpis pri podaní oznámenia. Vyhraď si na to dostatok času, aby si všetko stihol vybaviť včas a nečakal na poslednú chvíľu pred odchodom na dovolenku. Vo formulári musí byť uvedená fyzická osoba, takže ak je auto na firmu, nevypĺňaj názov právnickej osoby.

Ak patríš medzi Slovákov, ktorí chodia často autom k našim západným susedom Čechom do práce, za rodinou či priateľmi, alebo tam aj študuješ, mal by si zbystriť pozornosť. Cena diaľničnej známky sa totiž od 1. marca 2024 zvýšila o celých 800 českých korún (približne 32 eur).

Od marca predstavuje cena ročnej diaľničnej známky viac ako 93 eur. Okrem toho sa všetky známky v Českej republike dajú kúpiť s predstihom 30 dní, dokonca tak môžeš urobiť pohodlne cez ich webovú stránku.

Jednodňová diaľničná známka u našich susedov stojí 200 korún, teda približne 8 eur. Od 1. marca tam ale platí tzv. Eko cena pre určité typy vozidiel. Eko cena známky sa odvíja od typu ekologického pohonu tvojho vozidla.  Aktuálny cenník nájdeš tu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie