fbpx

Slovensko bude mať novú diaľkovú linku. Po novom sa dostanete do Kyjeva z Košíc vlakom

Reklama
Ilustračná snímka. Zdroj: Facebook/ZSSK

Ukrajinské hlavné mesto bude spájať s Košicami priama vlaková linka. Minister dopravy Jozef Ráž o tom informoval vo štvrtok 11. apríla po spoločnom rokovaní slovenskej a ukrajinskej vlády.

Slovensko sa zaviazalo vybudovať nástupište v Haniske pri Košiciach, kde má vlakové spojenie končiť. Taktiež vybudovať príslušnú infraštruktúru na slovenskej časti železničného priechodu Pavlove – Matovce (v Maťovských Vojkovciach) na vykonávanie hraničných a colných kontrol a tiež zabezpečiť tieto kontroly na slovenskej strane, píše cas.sk.

„Celý tento spoj bude realizovaný po širokorozchodnej trati a bude končiť v Haniske pri Košiciach,” uviedol Ráž. Vysvetlil, že keďže Haniska je priamo pri letisku, autobusy odvezú cestujúcich priamo na letiskový terminál, odkiaľ budú môcť cestovať do celej Európy, informuje portál kosicednes.sk.

Naopak, Ukrajina zabezpečí zmenu štatútu medzinárodného železničného priechodu Pavlove – Matovce zo súčasného nákladného železničného priechodu na osobný a nákladný železničný priechod. Potrebné tiež bude zmeniť štatút medzinárodného priechodu pre motorové vozidlá Užhorod – Vyšné Nemecké. Dôležité je, aby bol aj peším priechodom.

„V prvom rade musíme v Haniske vytvoriť dočasný perón, kde budu pasažieri vystupovať a bude treba zabezpečiť aj parkovisko pre autobusy, ktoré ich zoberú na letisko,“ priblížil minister. Potrebné bude taktiež scertifikovať lokomotívy, ktoré budú premávať po širokorozchodnej trati.

Priame osobné železničné spojenie medzi Kyjevom a Košicami po širokorozchodnej trati by sa malo spustiť do konca roka 2024.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie