fbpx

SNK evidovala vlani 8180 aktívnych používateľov a 90.340 výpožičiek

Reklama
Zdroj foto: facebook/slovenskanarodnakniznica

Slovenská národná knižnica (SNK) v Martine evidovala ku koncu roku 2022 celkovo 8180 aktívnych používateľov a 90.340 výpožičiek. O služby Literárneho archívu SNK prejavilo záujem 689 bádateľov, ktorým sprístupnili na štúdium 86.337 archívnych dokumentov. Informovala hovorkyňa SNK Katarína Štefanides Mažáriová.

Doplnila, že neustály import zdigitalizovaných objektov do Digitálnej knižnice SNK a jej propagácia na sociálnych sieťach sa odrazili na náraste zobrazených dokumentov (88.108). „V roku 2022 sme uzavreli rozšírenú hromadnú licenčnú zmluvu s autorskou spoločnosťou LITA. To nám umožnilo začať v roku 2023 prostredníctvom Digitálnej knižnice bezplatne sprístupňovať verejnosti aj digitálne rozmnoženiny obchodne nedostupných diel, ku ktorým sa môžu používatelia dostať z ktorejkoľvek krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru,“ uviedla generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová s tým, že v roku 2022 komplexne zdigitalizovali 59.376 objektov.

Zrušenie epidemiologických opatrení umožnilo podľa hovorkyne SNK pripraviť pre verejnosť 17 kultúrno-výchovných akcií, tri odborné vedecké konferencie a tri výstavy v Literárnom múzeu SNK. Najväčším lákadlom pre verejnosť bolo popularizačno-vedecké popoludnie Na pol ceste na Mars, na ktorom sa zúčastnili vedecké kapacity Michaela Musilová a Štefan Klein, dodala.

„Aj SNK sa pridala k inštitúciám, ktoré sa snažili odídencom z Ukrajiny pomôcť v ich ťažkých chvíľach, a svoje priestory poskytla viac než 20 dospelým a deťom, aby v nich mohli nájsť dočasné ubytovanie,“ uviedla Krištofová.

SNK vlani obnovila technologickú infraštruktúru kľúčového knižnično-informačného systému KIS3G, ktorý slúži aj ďalším knižniciam v SR. „Po dlhšom úsilí sa nám v roku 2022 podarilo právne vysporiadať vlastnícke vzťahy k niektorým pozemkom na severnej strane sídelnej budovy SNK, čo nám umožnilo organizačne v tomto roku začať riešiť spôsob a oprávnenosť parkovania v tejto lokalite. Vynovili sme vstupné priestory Friesenhofovského kaštieľa v Brodzanoch, v ktorom sídli naše Slovanské múzeum A. S. Puškina a jeho strecha dostala nový ochranný náter,“ uzavrela Štefanides Mažáriová.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie