fbpx

Spánková kalkulačka: O koľkej by sme mali ísť spať, aby sme sa ráno cítili svieži? Vypočítaj si presný čas

Stáva sa vám, že sa ráno prebudíte s pocitom, ako by ste celú noc oka nezažmúrili? Zdroj: Freepik

Stáva sa ti, že sa ráno prebudíš s pocitom, ako by si celú noc oka nezažmúril/a? A pritom si išiel/išla spať tak skoro… Problém sa môže skrývať v zlom načasovaní a nerešpektovaní spánkového cyklu. Dobrou správou je, že tento nočný nešvár možno ľahko napraviť. Ukážeme ti, ako na to. Informuje portál zeny.cz.

Vplyvov na kvalitu spánku by sme samozrejme našli mnoho. Podpisuje sa na nej naša životospráva, večerné popíjanie alkoholu, fajčenie, stres a tiež čas, ktorý pred spaním strávime pozeraním do mobilu alebo počítača.

Lenže čo robiť vo chvíli, keď dodržuješ všetky zásady spánkovej hygieny, ale aj tak sa po prebudení cítiš unavení/á a bez energie? Poďme sa na spánok a jeho zásadné cykly pozrieť detailnejšie.

Z akých fáz sa skladá náš spánok?

Náš spánok sa skladá z  90-minútových cyklov, ktoré sa počas noci opakujú. Človek by mal za noc týmto cyklom prejsť ideálne päťkrát až šesťkrát – vďaka tomu sa zachová správne fungovanie organizmu a telo aj hlava si oddýchnu presne tak, ako potrebujú.

Každý hodinu a pol dlhý cyklus sa skladá z piatich fáz – najprv si prechádzame štyrmi stupňami NREM fázy, pre ktoré sú typické útlm mozgovej činnosti, telesný pokoj a uvoľnenie.

V tejto časti zároveň dochádza k najhlbšiemu spánku.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie