fbpx

Stála na správnej strane a robila, čo mohla, hovorí o Čaputovej Kuciakov brat

Reklama
Zuzana Čaputová (vľavo) a Jozef Kuciak mladší (vpravo). Zdroj: TASR/Michal Svítok, Jaroslav Novák

Dedičstvom slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej zostane slušnosť, empatia a snaha o spájanie. Počas jej úradovania však krajina vykonala niekoľko politických kotrmelcov. Píše seznamzpravy.cz.

„Priniesla do politiky aj našej spoločnosti niečo, čo sa dovtedy nenosilo: slušnosť, rozvážnosť, a hlavne vecnú argumentáciu bez osobných útokov,“ hodnotí päťročné úradovanie slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej brat zavraždeného slovenského novinára Jána Kuciaka Jozef.

„Postavme sa zlu, spolu to dokážeme“

Práve nájomná vražda Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej v roku 2018 a následné protesty boli impulzom pre vstup Čaputovej do vrcholnej politiky.

„Vražda Jána Kuciaka, reakcie verejnosti na ňu a obrovské občianske protesty, ktoré nasledovali, utvrdili moje rozhodnutie kandidovať. V minulosti sme s Kuciakom spolupracovali na viacerých kauzách – on ako investigatívny novinár, ja ako právnička –, kde bolo podozrenie zo zneužitia moci,“ povedala v minulosti Čaputová v jednom z rozhovorov pre zahraničnú tlač.

Tomu zodpovedalo aj jej volebné heslo „Postavme sa zlu, spolu to dokážeme“ a tiež veľké očakávania, ktoré do nej podstatná časť spoločnosti vkladala.

„Prezidentka Čaputová je nádejou, že končí Ficova éra,“ písal v roku 2019 šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný. V Česku sa zas v kontraste s realitou Miloša Zemana na Hrade písalo o Čaputovej ako o „slovenskej nádeji pre hociktorých Čechov“ a tiež o „ nádeji pre Slovensko “ alebo „chybe systému“.

Sama Čaputová presne pred piatimi rokmi vo svojom inauguračnom prejave sľubovala pokojný a vecný tón, trpezlivosť a vernosť svojim liberálne demokratickým hodnotám.

„Ponúkam odbornosť, cit a zdravý aktivistický záujem. Ponúkam teda rozum, srdce a ruky,“ povedala vtedy. Posilniť chcela dôveru vo zvolenej politiky, inštitúcie i celé Slovensko. A tiež sa chcela povzniesť nad osobné útoky.

Tesne po inaugurácii pred piatimi rokmi prešla pešo z Reduty cez Staré Mesto do dómu sv. Martina. Pozdĺž cesty na ňu čakali davy ľudí, tlieskali jej a podávali historicky prvej slovenskej prezidentke ruky.

Dôvera 45 percent ľudí

A aj z funkcie odchádza Čaputová s relatívne vysokou dôverou občanov. Podľa prieskumu agentúry Focus jej v máji dôverovalo 45 percent opýtaných. Podobnú dôveru má teraz nastupujúci prezident Peter Pellegrini.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie