fbpx

Ten rok včelám a medu prial, je ho dostatok. Produkty našich včelárov dostanú jedinečný QR kód

Ilustračná fotografia (Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa, Martin Baumann)

„Minulý rok bol slabý, ten súčasný je taký lepší priemer,“ hodnotí predseda Slovenského zväzu včelárov aktuálne obdobie. Včelári sú však spokojní.

Pavel Fiľo, predseda Slovenského zväzu včelárov odhaduje, že tohtoročná produkcia by mohla dosahovať 4 až 5 tisíc ton, píše portál myturiec.sme.sk. „Na Slovensku je medu dostatok. Otázka je, či je slovenský. Obchody sú plné miešaného medu z cudzích krajín, ktorý má podozrivú kvalitu,“ hovorí.

Európska únia v tomto smere prijala opatrenia, ktoré by sa mali prejaviť v horizonte najbližších rokov. „Do dvoch rokov bude povinne na etikete uvedené zloženie medov z jednotlivých krajín. Do štyroch rokov sa má vytvoriť certifikovaná metodika na odhalenie pravosti medu,“ povedal.

SZV chce dovtedy naučiť slovenského zákazníka na chuť medu priamo od včelára. Už v týchto dňoch spúšťa prvú akciu s bilboardami, ktoré budú prezentovať slovenských predajcov s ochrannou známkou Slovenský med priamo od včelára.

„Na etikete na fľaši bude QR kód, cez ktorý bude zákazník vidieť včelnicu a producent bude tak vysledovateľný,“ hovorí. Ochrannú známku dostane včelár len s registrovanou medárňou a na základe laboratórnych výsledkov.

Dodáva, že cena medu by hore ísť nemala. „Cena za kilogram medu sa pohybuje medzi 7 až 15 eurami. Závisí však od typu a regiónu. Na juhu sú ceny vyššie. Kvetový je lacnejší, najdrahší je medovicový,“ vysvetlil Pavel Fiľo.

Veľkým prínosom pre včely bola tento rok teplá a daždivá jar. Suché a horúce leto však štart sezóny pokazilo, čo sa ukázalo najmä na severe. Nie vždy však pomáhajú kvetinové polia, ktoré musia poľnohospodári povinne vysiať, či rozsiahla výsadba nadšených záhradkárov, ktorí kupujú zmes pre včielky.

Pre včely je ideálne, ak majú k dispozícii plodiny s kvitnutím do 15. augusta, pretože intenzívna augustová znáška zimnej generácii včiel neprospieva. Preto treba myslieť na skoršiu výsadbu.

Peľ totiž zbierajú letné včely robotnice, ktoré sa dožívajú v priemere 20 dní. Ich úlohou je tiež vychovávať ďalšiu generáciu, ktorej nosia potravu. Lenže začiatkom septembra ich začína nahrádzať zimná generácia, ktorá prežíva pol roka.

„Ona by mala mať už dosť zásob potravy na prežitie v zime. Keď je ale vonku teplo a opeľujúce kvety, tak neoddychujú. Zbierajú peľ, upracujú sa a uhynú. Zimná generácia nemá pracovať, ale oddychovať a vychovávať prvú jarnú generáciu,“ vysvetlil šéf Základnej organizácie SZV v Martine Ján Vasiľ. Včielky začínajú z úľa vylietať v apríli a pracujú do konca júla. Vonku ich počuť cez deň bzučať len do teploty 12 stupňov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie