fbpx

Testovali sme sladké kečupy. Známe značky totálne pohoreli, najviac nám chutila táto „lacnotka“

Zdroj: Peter Wetzler

Na istream.sk nájdete od septembra každý mesiac recenziu vybraného slovenského výrobku. Testujeme výrobky, ktoré majú čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie zloženie. Testovali sme už slovenskú bryndzu, slovenskú červenú papriku a tentoraz sme siahli po výrobku, ktorý určite nechýba ani vo vašej špajzi: sladký kečup.

Na trhu nájdete množstvo kečupov s rôznym zložením. Základ každého z nich tvoria paradajky, respektíve paradajkový pretlak. Do testovania sme zahrnuli štyroch rôznych výrobcov, ktorých produkty sa dajú bežne kúpiť v obchodoch.

Základné informácie

Každý obchod ponúka iné druhy a balenia kečupu. Rozlišujú sa svojím zložením, zastúpením korenín, množstvom cukru a v neposlednom rade aj informáciami na obale. Základné rozdelenie kečupu znie: sladký alebo pikantný.

Ja som sa rozhodol pre sladký, vzhľadom k tomu, že je univerzálnejší, a vhodný aj pre deti. Základ každého výrobku tvorí paradajkový pretlak, ktorý sa vyrába z čerstvých paradajok. Ten sa podľa špecifických receptúr každého výrobcu následne dochucuje koreninami, cukrom a soľou.

Zdroj: autor

Zloženie kečupu

Pôvod paradajok, teda miesto, kde dozreli, nie je povinný údaj, a tak ho výrobcovia na obaloch ani neuvádzajú. Na niektorých obaloch však nájdete informácie, ktoré naznačujú, že paradajky dozreli vonku (na slnku).

Kečupy sa v zásade rozlišujú v dvoch základných parametroch: množstvo paradajok použitých na 100 g kečupu a prítomnosť škrobu. Škrob sa používa na zahustenie a v prípade, že ho výrobca nepoužije, hustotu kečupu zvýši jedine tým, že zvýši podiel paradajok. Žiaden výrobca neuvádza presné použitie korenín. Je to najmä preto, aby si zachovali svoje výrobné tajomstvo.

Zdroj: autor

Testovanie kečupu

Testoval som štyri druhy sladkého kečupu. Testovanie prebehlo naslepo, v miskách označených číslami. Medzi každou ochutnávkou som neutralizoval chuť v ústach čistou vodou a použil čistú lyžičku.

Ako to celé dopadlo?

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie