fbpx

Tieto krajiny majú najdrahšie mobilné dáta. Pozri sa, ako sa umiestnili Slováci (prieskum)

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK/Racool_studio

Portál cable.co.uk sa zameral na ceny mobilných dát v 237 krajinách sveta. V rozsiahlom prieskume, ktorý prebiehal od júna do septembra 2023, analyzovali viac ako 5 600 rôznych balíčkov a mobilných programov, aby zistili, koľko stojí 1 GB dát v rôznych kútoch sveta. Výsledky prinášajú prekvapivé zistenia a odhaľujú značné rozdiely v cenách medzi krajinami, píše startitup.sk

Slovensko sa v rebríčku cien mobilných dát nachádza v pomyselnom strednom pásme. Nie, nepatríme medzi absolútnych premiantov s najnižšími cenami, no na druhej strane sa nemusíme obávať ani astronomických poplatkov. Existujú miesta na svete, kde za 1 GB dát zaplatíte viac, ako u nás za celý mesačný paušál.

Líder nízkych cien

Ak hľadáš lacné mobilné dáta, potom by si mal zvážiť cestu do Izraela. Podľa najnovšej štúdie portálu cable.co.uk sa táto krajina stala svetovým lídrom v oblasti nízkych cien mobilných dát. Za 1 GB zaplatíš v Izraeli len 0,02 dolárov, čo je v porovnaní s priemernou globálnou cenou 4,81 dolárov značne nižšia suma.

Po Izraeli, ktorý kraľuje v oblasti najlacnejších mobilných dát, nasleduje hneď päť ďalších krajín s úžasne nízkymi cenami. Taliansko a Fidži sa delia o druhé miesto s cenou 0,09 dolárov (v prepočte 0,084 eur) za 1 GB dát. San Maríno, známy aj ako mikroštát v Apeninách, sa umiestnilo na treťom mieste s cenou 0,10 dolárov (približne 0,9 eur) za 1 GB. Kambodža uzatvára túto päticu s cenou 0,12 dolárov (približne 0,11 eur) za 1 GB.

Taliansko sa môže pochváliť nielen titulom krajiny s najlacnejšími mobilnými dátami v západnej Európe, ale aj podporou infraštruktúry v San Maríne. Izrael, okrem svetového prvenstva v nízkych cenách dát, je zároveň lídrom v poskytovaní 5G technológie. To znamená, že si užívatelia v Izraeli môžu vychutnať nielen lacné, ale aj rýchle a spoľahlivé mobilné pripojenie.

Koľko platíme za 1 GB dát?

Slovensko sa v rebríčku cien mobilných dát umiestnilo na 182. mieste s priemernou cenou 2,68 dolárov (cca 2,48 eur) za 1 GB dát. V prieskume bolo porovnaných 13 programov a najlacnejší 1 GB dát sa dal kúpiť za 0,95 dolárov (0,89 eur), naopak najdrahší stál 8,57 dolárov (7,99 eur).

Susedná Česká republika dopadla o čosi horšie a skončila na 193. priečke s priemernou cenou 3,12 dolárov (2,91 eur).

10 krajín s najvyššou cenou za 1 GB mobilných dát:

  • Zimbabwe (43,75 USD)
  • Falklandské ostrovy (40,58 USD)
  • Svätá Helena (40,13 USD)
  • Južný Sudán (23,70 USD)
  • Tokelau (17,24 USD)
  • Jemen (15,68 USD)
  • Turkmenistan (11,42 USD)
  • Stredoafrická republika (10,90 USD)
  • Svalbard a Jan Mayen (9,00 USD)
  • Kajmanské ostrovy (8,39 USD)
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie