fbpx

Návrhy zmien po atentáte na Fica: Doživotný plat i auto s ochrankou

Reklama
Na snímke policajné hliadky pred bytom predsedu vlády Roberta Fica (SMER-SD) 30. mája 2024 v Bratislave a Robert Fico (Smer-SD) počas tlačovej konferencie po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej v okrese Prievidza v stredu 15. mája 2024. Zdroj: FOTO TASR/Jakub Kotian, Radovan Stoklasa

Vláda pripravuje balík opatrení po atentáte na premiéra Roberta Fica. Medzi tieto opatrenia patrí aj takzvaný lex atentát, ktorý plánujú predložiť na rokovanie vlády v stredu. Dnes koaličný politici rokovali o možnostiach, ako tieto benefity rozšíriť. Informuje o tom portál aktuality.sk.

Podľa informácií portálu Aktuality.sk koaličné strany rokovali o rozšírení týchto benefitov aj pre ďalších najvyšších ústavných činiteľov. Rovnaké výhody, ako má prezident, by po novom mohli získať aj predseda vlády a predseda parlamentu. Výhody by mali platiť, ak v úrade strávia viac ako dve volebné obdobia.

Zvýšená bezpečnosť 

Novinka má byť súčasťou balíka opatrení, ktoré vláda chystá po atentáte na premiéra Roberta Fica. Takzvaný lex atentát chcú predložiť na rokovanie vlády v stredu. Zmeny by sa mali schvaľovať v skrátenom legislatívnom konaní a s čo najväčšou podporou naprieč politickým spektrom.

Doživotný plat

Na Slovensku aktuálne platí, že prezident alebo prezidentka po skončení mandátu dostávajú doživotný plat vo výške platu poslanca parlamentu. Dnes je plat poslanca na úrovni približne 3900 eur v hrubom. Bývalá hlava štátu dostáva mzdu bez paušálnych náhrad a príplatkov. V prípade, že by sa z exprezidenta stal opäť nejaký ústavný činiteľ, na toto konkrétne obdobie sa mu vyplácanie doživotnej renty pozastaví.

Obmedzené protesty

Lex atentát sa bude vzťahovať na dve oblasti – ochranu politikov a zvýšenú ochranu pre lídrov parlamentnej opozície. Vládna koalícia plánuje, aby okrem najvyšších ústavných činiteľov a ministrov mali ochranku aj predsedovia opozičných strán. V prípade hroziaceho nebezpečenstva ju môže získať ktorýkoľvek iný politik.

Robert Fico mal ochranku aj po odchode z vlády v rokoch 2010 až 2012, keď bol podpredsedom parlamentu a premiérkou bola Iveta Radičová. Ochranku mu predlžovali aj v rokoch 2018 až 2020 po vražde Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka, keď odišiel z pozície predsedu vlády. Vtedajšia ministerka vnútra Denisa Saková to obhajovala s dôvodmi a úrad na ochranu ústavných činiteľov postup odobril.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie