fbpx

Návrhy zmien po atentáte na Fica: Doživotný plat i auto s ochrankou

Reklama
Na snímke policajné hliadky pred bytom predsedu vlády Roberta Fica (SMER-SD) 30. mája 2024 v Bratislave a Robert Fico (Smer-SD) počas tlačovej konferencie po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej v okrese Prievidza v stredu 15. mája 2024. Zdroj: FOTO TASR/Jakub Kotian, Radovan Stoklasa

Koalícia podľa zistení aktuality.sk chce posilniť aj právomoci bezpečnostných zložiek, ktoré monitorujú informácie pri ochrane života verejných činiteľov.

Súčasťou nových opatrení má byť aj lepšia ochrana špičkových politikov a rezidencií pre ústavných činiteľov. Vláda tiež plánuje presadiť, aby sa protesty už nemohli konať pod oknami politikov v obytných štvrtiach. V minulosti sa protestovalo pred rezidenciou Bonaparte, kde žil Robert Fico, alebo pred domom Igora Matoviča v Trnave. Zlepšiť sa má aj zabezpečenie samotných protestov.

„Aby nedochádzalo k narušovaniu verejných zhromaždení. Aby mal každý právo demonštrovať, väčšinou to býva opozícia, a zároveň bol chránený pred tým, aby niekto narúšal jeho súkromie,“ uviedol minister obrany a podpredseda vlády Robert Kaliňák v rádiu Expres.

Zmena aj pre médiá

Koaliční politici plánujú okrem spomínaných opatrení tvrdo zakročiť aj voči hrubým prejavom a trestať ich pokutami. Pokuty udelia nielen za priamo vyslovené urážky, ale aj za vulgárne osočovanie na internete, ak budú súvisieť s výkonom povolania. Takýmto útokom čelili napríklad zdravotníci počas koronakrízy, politici, učitelia alebo novinári.

„Páchateľa treba rýchlo identifikovať, v skrátenom konaní vyšetriť a potrestať pokutou vo výške niekoľkých stoviek eur,“ uviedol zdroj oboznámený s návrhom pre aktuality.sk.

Koalícia plánuje počas leta doladiť konkrétne zmeny a zahrnúť ich až do ďalšej časti balíka „lex atentát“.

Zmeny zákonov po atentáte sa budú týkať aj médií, najmä práv na odpoveď. Dotknuté osoby budú mať právo reagovať na klamlivé informácie v primeranom čase a redakcia bude povinná zverejniť odpoveď na rovnakom mieste ako pôvodný výrok.

SNS chce prísne regulovať diskusie pod článkami. Národniari navrhujú, aby médiá požadovali od používateľov fotografiu alebo kópiu dokladu totožnosti na overenie ich mena, priezviska, rodného čísla, adresy trvalého bydliska, štátnej príslušnosti a telefónneho čísla. SNS už návrh zákona predložila do parlamentu.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie