fbpx

Trápi ťa tuk na bruchu? Zaručené TIPY, ako získať štíhly pás

Reklama
Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com

Možno patríš k ľuďom, ktorí majú normálnu telesnú váhu, ale nadpriemerne široký pás. Alebo máš nadváhu, a v oblasti bruška ešte navyše ozdobnú „michelinku“. S tou by si rozhodne mal niečo urobiť. Ako na to radí portám mojezdravi.cz.

O tom, že existujú rôzne druhy brušnej obezity (typ jablko a typ hruška), všetci vieme. Určite však stojí za to si niektoré veci ujasniť. Obezita typu jablko (zmnoženie brušného tuku) je okrem iného významným rizikovým faktorom pre srdcovo-cievne ochorenie.

Brušný tuk je tuk vyskytujúci sa v oblasti brucha. Môže byť buď podkožný, kedy sa nachádza medzi kožou a brušnou stenou, alebo viscerálny, ktorý vystiela brušnú dutinu a obklopuje vnútorné orgány. Isté množstvo tohto tuku je v ľudskom tele potrebné, pretože tvorí ochranu brušných orgánov. Nadmerné množstvo viscerálneho tuku už znamená veľký problém.

 

Pozor na metabolický syndróm

Ľudia s centrálnou obezitou, kedy sa tuk ukladá predovšetkým na trupe a vo vnútri brucha, často ochorie na metabolický syndróm. Nejde o zvláštnu chorobu, ale o súbeh niekoľkých ochorení, ktoré spolu súvisia – diabetes, zvýšený krvný tlak, zvýšené krvné lipidy,“ vysvetľuje primár 3. internej kliniky 1. LF UK a VFN v Prahe MUDr. Peter Sucharda, CSc. Metabolický syndróm podľa jeho slov často nie je vidieť, je to ale veľmi dôležitý ukazovateľ zdravotného stavu človeka a možných vážnych rizík kardiovaskulárnych a iných ochorení.

Metabolický syndróm predstavuje priame ohrozenie života – dochádza pri ňom ku kôrnateniu tepien, ktoré nie sú schopné dostatočne zásobovať srdce, a k náhlemu srdcovému zlyhaniu potom môže dôjsť kedykoľvek. Problém je v tom, že metabolický syndróm nebolí a dá o sebe väčšinou vedieť, až keď je neskoro. Ďalším nebezpečenstvom brušnej obezity je, že vnútorný tuk obaľuje vnútorné orgány a znemožňuje im zdravo fungovať,“ dodáva lekár.

Konaj skôr, než bude neskoro

Niektorí ľudia majú väčší sklon k ukladaniu tuku v oblasti brucha – vedci objavili množstvo génov, ktoré určujú, aké množstvo tukových buniek je daný organizmus schopný vytvoriť a ako „ochotne“ a v akých miestach sa tieto bunky akumulujú. Veľký vplyv na to, či nám vyrastie bruško viac, než je zdravé, má životospráva – fajčenie, konzumácia nevhodných potravín plných nasýtených mastných kyselín, sedavý spôsob života plného stresu. Aké je riešenie? Je potrebné kompletne zmeniť životný štýl a – povedané laicky – schudnúť.

 

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie