fbpx

Ukrajinské vzdušné sily očakávajú desiatky stíhačiek západnej výroby

Reklama
SHAW AIR FORCE BASE, S.C. -- Brig. Gen. Jeff Riemer delivers the last new Air Force F-16 Fighting Falcon here March 18. General Riemer, who was the System Program Office director when the contract for F-16s was awarded, flew the Falcon from the Lockheed Martin plant in Forth Worth. While Lockheed will continue to produce F-16s for international coalition partners, this aircraft is the last of 2,231 F-16s produced for the Air Force. The first delivery was in 1978. General Riemer is now the director of operations at the Air Force Materiel Command headquarters here. (U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Josef E. Cole III)
Zdroj foto: .af.mil

Ukrajinské vzdušné sily počítajú s desiatkami západných stíhačiek po tom, čo Washington s rozhovoroch na túto tému ustúpil a súhlasil s posielaním týchto stíhačiek na Ukrajinu. Povedal to v nedeľu hovorca ukrajinskej armády Jurij Ihnat. Konkrétne by mal Kyjev dostať stíhacie lietadlá F-16 americkej výroby.

„Lietadlá by nemali byť odovzdané postupne, kus po kuse, ale v leteckých jednotkách. Takáto jednotka sa nazýva letka, v našom prípade ju v súčasnosti tvorí viac než 12 lietadiel, u našich západných partnerov je to 18 strojov,“ povedal v nedeľu pre ukrajinskú televíziu hovorca ukrajinských vzdušných síl Ihnat.

Týmto spôsobom „by malo byť Ukrajine odovzdaných niekoľko desiatok bojových lietadiel, aby si poradila s nastávajúcimi úlohami“, dodal Ihnat.

Povedal to po tom, čo prezident USA Joe Biden v piatok na summite krajín G7 v japonskom meste Hirošima v zásade odsúhlasil dodávky stíhačiek F-16 americkej výroby na Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ho o to prosil celé mesiace.

Ukrajinci argumentujú, že stíhačky F-16 pomôžu ochrániť ich vojakov, znížiť ich straty a pomôžu tiež oveľa rýchlejšie ukončiť vojnu, ktorú rozpútalo Rusko koncom februára 2022.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie