fbpx

V roku 2024 sa zmení dôchodkový vek. Kedy pôjdete do penzie vy?

FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Na Slovensku platil od roku 2021 zákon, na základe ktorého mali všetci poistenci stanovený vek odchodu do penzie. U mužov sa zohľadňoval iba dosiahnutý vek, avšak u žien hral významný faktor aj počet vychovaných detí. Zmeny priniesla novela zákona o sociálnom poistení v prvom dôchodkovom pilieri. Mnohé z nich vstúpia do platnosti už od januára tohto roka.

Fixný vek pre odchod do penzie nie je už dávno aktuálnou záležitosťou. Avšak zmeny novely nemusia byť pre všetkých prijateľné. Nový systém stanovuje vek na základe sofistikovaného mechanizmu, čo laicky môže znamenať, že budúce generácie sa prepracujú až do hrobu.

Vek odchodu do dôchodku sa bude stanovovať pomocou tzv. Pre tých, ktorí plánujú odchod do penzie v roku 2024 naďalej platí pôvodná tabuľka, píše portál Pravda.sk.

Kto a kedy môže odísť do dôchodku?

Portál Finsider.sk informuje, že tabuľka sa končí pri ročníku 1966. Jej platnosť sa teda končí v roku 2030, čo znamená, že odvtedy bude odchod do penzie rásť automaticky podľa strednej dĺžky života. Mechanizmus zvyšovania bude do veľkej miery rovnaký ako ten, podľa ktorého sa vytvárala tabuľka. Odchod do penzie sa posunie o jeden až dva mesiace ročne. Štát umožní ľuďom odísť do penzie skôr, a to podľa počtu detí. Od tohto roku je dokonca možné odísť do dôchodku po 40 odpracovaných rokoch.

Pred koncom roka 2023 môžu do penzie odísť bezdetní ľudia narodení v roku 1960 a o odchod do penzie môžu žiadať podľa dátumu ich narodenia. Pokiaľ sa človek narodil v novembri 1960, môže odísť do penzie v rovnakom mesiaci aktuálneho roka.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie