fbpx

VIDEO: Zatýkame migrantov pre prvú vlnu deportácií do Rwandy, oznámil Londýn

Reklama
Na snímke britský premiér Rishi Sunak a migranti. Zdroj: X/dave lawrence

Britská polícia v stredu začala zadržiavať migrantov, ktorí prišli do Británie nelegálne a boli vybraní na prvú vlnu deportácií do Rwandy. Uviedlo to tamojšie ministerstvo vnútra. Konzervatívci pod vedením premiéra Riša Sunaka prijali v apríli kontroverzný zákon, ktorý tento proces umožňuje.

Ministerstvo vnútra v stredu zverejnilo video, na ktorom policajti vstupujú do domov, vyvádzajú z nich ľudí v putách a nakladajú ich do zabezpečenej policajnej dodávky.

Sunaka uviedol, že prvé lietadlá s migrantmi z Británie do Rwandy by mali odletieť koncom júla a v auguste a tento presun by mal fungovať pravidelne od leta.

Schválený zákon umožňuje napadnúť proces deportácie na súde, ak dotknutá osoba čelí „skutočnému, bezprostrednému a predvídateľnému riziku vážnej a nezvratnej ujmy v prípade prevozu do Rwandy“.

Podľa britských médií môže vláda očakávať, že v mene jednotlivých migrantov bude čeliť žalobe na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP). Súd dohliada na dodržiavanie Európskeho dohovoru o ľudských právach, ktorý okrem iného upravuje právne postavenie utečencov.

Minister vnútra James Cleverly po schválení normy uviedol, že zákon zachová právo požiadať o azyl. Jeho úrad však už identifikoval skupinu migrantov, ktorých žiadosti sú podľa neho právne neopodstatnené, a pripravuje ich deportáciu.

Tieňová ministerka vnútra Yvette Cooperová označila tento plán za „mimoriadne drahý trik“. Podľa denníka Independent vláda už na tento program vyčlenila 290 miliónov libier (viac ako 338 miliónov eur) a v nasledujúcich dvoch rokoch vynaloží ďalších 100 miliónov libier.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie