fbpx

Vláda spustila nový projekt a rozdá Slovákom 36 miliónov eur. Kto peniaze dostane?

Reklama
Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) pripravuje novú výzvu Obnov dom Mini. Zdroj: SAŽP

Na tlačovej konferencii Ministerstva životného prostredia SR generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Juraj Moravčík informoval o príprave novej výzvy Obnov dom Mini, ktorá bude zacielená na sociálne slabšie, nízkopríjmové a zraniteľné skupiny obyvateľstva ohrozené energetickou chudobou. Je na ňu vyčlenených 36 miliónov eur. Podporí 3 060 žiadateľov.

Podľa Moravčíka ide o mimoriadnu výzvu cielenú na obyvateľov ohrozených energetickou chudobou.

„Bude cielená do oblasti Banskobystrického samosprávneho kraja a Košického samosprávneho kraja. Práve tam, kde je podľa údajov Európskej komisie najvyššia miera znečistenia ovzdušia, čiže reagujeme aj na rozsudok Európskeho súdneho dvora,” vysvetlil. Predkladať energetické certifikáty podľa neho nebude potrebné, vyčlenené prostriedky je možné v prípade záujmu zvýšiť.

Cieľovou skupinou výzvy “Obnov Dom Mini” budú sociálne slabšie skupiny obyvateľstva ohrozené energetickou chudobou. Podľa modelových príkladov domácností potenciálne ohrozených energetickou chudobou z roku 2022 je približne 23,9 % budov obývaných ľuďmi s nízkym príjmom, dôchodcami či sociálne slabšími skupinami.

Práve tieto skupiny obyvateľstva ohrozuje energetická chudoba a nedostatok prostriedkov na komplexnú obnovu domov. Pri výzve bude zverejnená aj hranica ročného príjmu rodiny. Domácnosti, ktoré ho nedosahujú, budú môcť požiadať o príspevok.

Moravčík avizoval zámer zvýšiť počet hodnotiteľov, ktorí poskytujú energetické certifikáty. „Momentálne sme v procese náboru zamestnancov a ak bude proces úspešný, o čom som presvedčený, že bude, mali by sme od 2. mája prijať 37 alebo 38 zamestnancov práve do pobočiek Banská Bystrica a Košice, Prešov,” oznámil Moravčík.

Vláda kritizuje bývalé vedenie rezortu

Moravčík informoval aj o úrokoch z omeškania za včas nevyplatené faktúry po bývalom vedení. Pôvodných 90 000 eur sa mu tak podarilo znížiť približne o 20 000 eur. Podpísaný je splátkový kalendár. Avizuje aj trestné oznámenie.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba v súvislosti s kritikou opozičného Progresívneho Slovenska aj v súvislosti s programom Obnov dom potvrdil problém s podmienkou vydávania energetických certifikátov, ktorú nastavila minulá vláda.

„Potvrdenie vydáva približne 120 ľudí na Slovensku, odborných špecialistov, ktorí nestíhajú, a keďže nestíhajú, tak ľudia tieto certifikáty nevedia získať,” načrtol.

Podpredseda PS a Európskeho parlamentu Martin Hojsík v pondelok poukázal, že envirorezort je najpomalšou vládnou inštitúciou pri napĺňaní plánu obnovy. Osobitne upozornil na nedostatky v programe Obnov dom. „Táto dotačná výzva od začiatku čelila našej kritike za pomalé riešenie žiadostí. Často sa na odpovede čakalo a, žiaľ, stále čaká mesiace,” zhodnotil.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie