fbpx

Vo veku 52 rokov zomrel bývalý hokejista Chris Simon, podľa jeho rodiny spáchal samovraždu

Reklama
Na archívnej snímke z 26. februára 2004 hokejista New Yorku Rangers Chris Simon sa teší po strelení gólu v zápase zámorskej NHL proti New Yorku Islanders. Bývalý kanadský hokejista Chris Simon zomrel vo veku 52 rokov. Polícia neuviedla príčinu smrti dlhoročného hráča NHL, podľa jeho rodiny mal spáchať samovraždu. V NHL sa preslávil mnohými pästnými súbojmi. Jeho rodina tvrdí, že Simon trpel chronickou traumatickou encefalopatiou (CTE), teda neurodegeneratívnym ochorením spojeným s opakovaným poranením hlavy. Rodina poskytla ESPN stanovisko, v ktorom uviedla, že Simon spáchal samovraždu. Zdroj: FOTO TASR/AP

Vo veku 52 rokov zomrel bývalý dlhoročný kanadský hokejista Chris Simon. Polícia neuviedla príčinu smrti hráča NHL, podľa jeho rodiny mal spáchať samovraždu.

Simon zdieľal šatňu s viacerými Slovákmi, napríklad s Petrom Bondrom vo Washingtone, Miroslavom Šatanom v New Yorku Islanders alebo Richardom Zedníkom v oboch zmienených kluboch.

Simon získal v roku 1996 s Coloradom Stanleyho pohár, do finále play off sa prebojoval aj s Washingtonom (1998) a Calgary (2004). Počas 15 sezón v NHL hral aj za Quebec, Chicago, New York Rangers, New York Islanders a Minnesotu. V zámorskej profilige odohral celkovo 864 zápasov základnej časti, v ktorých nazbieral 144 gólov a 161 asistencií. S 1824 trestnými minútami mu patrí v historickej tabuľke 67. miesto.

V 75 dueloch play off pridal 17 bodov (10+17) a 191 trestných minút. V NHL sa preslávil mnohými pästnými súbojmi. Útočník známy tvrdou a agresívnou hrou dostal počas kariéry od ligovej disciplinárky osem dištancov, počas ktorých vynechal dokopy 65 zápasov. Po konci pôsobenia v NHL hral ešte päť rokov v KHL, profesionálnu kariéru ukončil v roku 2013.

Jeho rodina tvrdí, že Simon trpel chronickou traumatickou encefalopatiou (CTE), teda neurodegeneratívnym ochorením spojeným s opakovaným poranením hlavy. Rodina poskytla ESPN stanovisko, v ktorom uviedla, že Simon spáchal samovraždu.

Hráčov bývalý agent Paul Theofanous označil za príčinu úmrtia následky, ktoré vyplynuli z jeho bitiek. „Jeho rodina je silne presvedčená a bola svedkom toho, že Chris mal z CTE obrovské problémy a tie, bohužiaľ, vyústili do jeho smrti,“ povedal Theofanous pre ESPN.

K úmrtiu sa vyjadrili aj jeho bývalí spoluhráči. „Veľmi smutné správy,“ reagoval na sociálnej sieti bývalý slovenský reprezentant Peter Bondra, ktorý so Simonom hrával vo Washingtone. „Chris bol skvelý spoluhráč, s ktorým som hral v jednej formácii, a aj kamarát. Vždy bol milý, mám s ním množstvo krásnych spomienok. Odpočívaj v pokoji, Si.“

„Chris bol úžasný chlapík,“ uviedol Joe Sakic, Simonov bývalý spoluhráč z Colorada a v súčasnosti generálny manažér Avalanche. „Bol skutočne výborný hokejista, ktorý vedel dávať góly, jeho prítomnosť bola cítiť v šatni a bol prvý, ktorý sa vedel zastať spoluhráčov. Mimo ľadu bol neuveriteľný chalan a starostlivý otec, syn, brat a priateľ. Bude nám veľmi chýbať,“ citovala Sakica agentúra.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie