fbpx

Vzťahy medzi Českom a Slovenskom sú predurčené k blízkosti, tvrdí prezidentka po stretnutí s Pavlom

Reklama
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová a český prezident Petr Pavel. Zdroj: FACEBOOK/Zuzana Čaputová

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v pondelok večer počas návštevy Prahy stretla so svojím českým náprotivkom Petrom Pavlom. Prezidentka na sociálnej sieti označila túto schôdzku za „príjemnú a blízku“.

„Ako vždy príjemné a blízke stretnutie s českým prezidentom Petrom Pavlom. Vzťahy medzi našimi krajinami sú predurčené k blízkosti. Túto blízkosť a spoluprácu nemožno brať ako samozrejmosť a treba ju ďalej budovať a upevňovať,“ napísala Čaputová.

Spoločne s českým prezidentom Pavlom si na Pražskom hrade pozreli premiéru dokumentu s názvom Tady Havel, slyšíte mě? o bývalom prezidentovi a jednej z hlavných postáv Nežnej revolúcie v roku 1989.

Ešte pred premietaním filmu označila prezidentka SR Havla i Pavla za prezidentov, ktorí sú jej blízki, citoval server idnes.cz. „Je pre mňa zdrojom veľkej inšpirácie, pokiaľ ide o budovanie a obranu demokracie, ale aj pokiaľ ide o participáciu na nej,“ povedala Čaputová o Havlovi.

Český prezident Pavel uviedol, že prezidentka SR „je tu vítaná a je vždy vítaná“. Zároveň dodal, že „čokoľvek dnes počujeme o kvalite česko-slovenských vzťahov je potrebné brať s veľkou rezervou“.

„Tieto vzťahy sú a budú dobré a pokiaľ nesúhlasíme spolu na úrovni vlád ohľadne jedného, síce zásadného, ale zahraničnopolitického problému, tak to neznamená, že nejakým spôsobom narušujeme česko-slovenské vzťahy. Tie vzťahy prebiehajú na mnohých úrovniach, od prezidentov až po občanov a nemôže ich zmeniť to, že máme na jeden problém iný názor,“ dodal podľa idnes.cz Pavel. Po stretnutí s Čaputovou zároveň uviedol, že „ani jedna krajina vojnu nechce, my všetci chceme, aby na Ukrajine zavládol mier“.

„Všetci chceme spravodlivý mier. Rozdiel je len v tom, že mnoho krajín Európy sa rozhodlo podporovať Ukrajinu, aby si za rokovací stôl sadla silnejšia,“ uviedla Čaputová, ktorá súčasne zdôraznila, že najväčšmi si želajú mier Ukrajinci.

Po stretnutí s Pavlom tiež vyzvala Slovákov žijúcich v Česku, aby sa zúčastnili na nadchádzajúcich slovenských prezidentských voľbách.

Slovenská prezidentka prišla do Prahy na neformálnu návštevu na pozvanie Knižnice Václava Hlava. V českej metropole absolvovala aj stretnutie s tamojším premiérom Petrom Fialom.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie