fbpx

Medzi väzňami sa najčastejšie vyskytujú demonštratívne pokusy o samovraždu

Reklama

Zdroj foto: zvjs.sk

V podmienkach výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody sa najčastejšie vyskytujú demonštratívne pokusy o samovraždu. Uviedla hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská.

Podľa nej ide o spôsob demonštratívneho vydierania a manipulácie personálu, cez ktorý sa obvinený či odsúdený snaží dosiahnuť svoj cieľ. „Je ním napríklad snaha obísť stanovené pravidlá a dosiahnuť domnelé úľavy alebo výhody voči svojej osobe,“ poukázala Kacvinská. V týchto prípadoch podľa nej absentuje vedomý úmysel väzňa ukončiť svoj život. „Ide o negatívne vzorce správania s prvkami manipulácie a vyhýbania sa stanoveným pravidlám a povinnostiam,“ ozrejmila.

ZVJS na druhej strane medzi samovraždami vo väzenskom prostredí eviduje aj bilančné samovraždy. „Tie sú spravidla neprimeraným spôsobom úniku zo zdanlivo neriešiteľnej situácie u ľudí, ktorí vedome nadobudli rozhodnutie ukončiť život,“ vysvetlila Kacvinská. Doplnila, že osoby páchajúce bilančné samovraždy svoje správanie spravidla cielene kontrolujú, aby okolie neupozornili na svoje úmysly a ich rozhodnutie spáchať samovraždu nebolo zmarené.

Napriek prijatým eliminačným opatreniam nemožno podľa Kacvinskej samovražednému konaniu väzňov úplne zabrániť. „Predovšetkým pri skupine väznených osôb, u ktorých nie sú žiadne podozrivé prejavy, na základe ktorých by bolo možné uplatniť primerané opatrenia s cieľom odstránenia príčin vedúcich k zlyhaniu väznenej osoby,“ poznamenala.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie