fbpx

Biden pozval lídrov Japonska a Južnej Kórey na rokovania do USA

Reklama
Americký prezident Joe Biden hovorí počas príhovoru. Zdroj: FOTO TASR/AP
Zdroj foto: facebook/joebiden

Americký prezident Joe Biden pozval japonského premiéra Fumia Kišidu a juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola na oficiálne trojdňové rokovania do Washingtonu. TASR správu prevzala v nedeľu z agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na predstaviteľa americkej vlády.

Predstaviteľ vlády uviedol, že presný časový plán návštevy bude pripravený čoskoro. Viac podrobností neposkytol. Biden, Jun a Kišida absolvovali krátke stretnutie aj na okraji prebiehajúceho summitu krajín skupiny G7 v Hirošime, kam Japonsko pozvalo aj Južnú Kóreu. Tieto dve ázijské krajiny patria medzi kľúčových spojencov USA.

Traja lídri sa dohodli na posunutí trojstrannej spolupráce svojich krajín na novú úroveň, píše agentúra Jonhap. Cieľom je zvýšenie schopnosti odvracať jadrové hrozby zo strany Severnej Kórey a posilnenie slobodného a prístupného medzinárodného poriadku.

Tokio a Soul nedávno vyjadrili vôľu napraviť vzájomné vzťahy, pripomína AFP. Tie boli dlhodobo narušené z dôvodu sporu o záležitosti z obdobia rokov 1910-1945, keď bola Južná Kórea pod japonskou nadvládou.

Kišida a Jun v nedeľu navštívili pamätník na počesť Kórejčanov, ktorí prišli o život pri zhodení atómovej bomby na Hirošimu. Bola to prvá spoločná návšteva lídrov Japonska a Južnej Kórey pri tomto pamätníku, pripomína AFP.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie