Polícia v Prešovskom kraji uverejnila na Facebooku príspevok, v ktorom upozorňuje obyvateľov Tatranskej Lesnej na medveďa v blízkosti penziónu Karpatia.

„V Tatranskej Lesnej bol dnes v ranných hodinách zaznamenaný výskyt medveďa v objekte vodárne pri penzióne Karpatia. O udalosti bol vyrozumený zásahový tím a hliadky PZ okolie monitorujú. Prosíme všetkých občanov, aby boli obozretní,“ informuje príspevok.

Iba pred nejakým časom v centre Liptovského Mikuláša vyčíňal medveď, ktorý zranil päť ľudí. Zviera utekalo po uliciach mesta za bieleho dňa. Pátral po ňom zásahový tím a v meste bola vyhlásená mimoriadna situácia.

Trvalo 10 dní, kým zviera identifikovali a v utorok 26. marca ho podľa informácií Štátnej ochrany prírody zásahový tím medzi obcami Iľanovo a Závažná Poruba zastrelil. Následne sa ukázalo, že išlo o trojročnú medvedicu vážiacu takmer 70 kilogramov.

A čo robiť, keď stretnete medveďa? Odborníci odporúčajú, že najlepšie je búchať palicou o strom, vydávať kovové zvuky alebo začať rozprávať. Medveď tieto zvuky vyhodnotí ako nebezpečenstvo a ujde. Pri priamom strete s medveďom treba zachovať pokoj, rozprávať sa s ním, pomaly cúvať a vyhýbať sa očnému kontaktu, hovorí poľovník, ochranár zvierat a dokumentarista prírody Stanislav Kováč pre denník SME.