fbpx

Budú po daždi rásť huby? Nemali ideálne podmienky, varuje odborníčka

Na snímke hubárky zbierajú hríby v lese. (Zdroj: FOTO TASR/Ján Krošlák)

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že huby nám po výdatných dažďoch poskytnú bohatú úrodu, ale podľa odborníkov to nemusí tak byť. Okrem toho sa neodporúča vstupovať do lesov po veľmi silných dažďoch kvôli podmáčanej pôde, pretože hrozí vyvrátenie stromov.

Mnohí hubári sa nazdávajú, že po výdatných dažďoch, ktoré v priebehu minulého týždňa zastihli okrem Slovenska aj iné štáty Európy, budú lesy plné krásnych a voňavých húb.

Pre rast je potrebných viac podmienok

Avšak mykologička pre portál iDNES.cz uviedla, že dažde automaticky nemusia znamenať aj rast húb. Dôvodom, prečo nemusia porásť, môžu byť aj napríklad teplotné výkyvy, príliš rýchly odtok vody alebo aj zmeny v ekosystéme.

„Silné dažde, ktoré sme v poslednom čase zažili, nie sú pre huby ideálne. Prívalové zrážky môžu utlačiť a zhutniť pôdu, čo môže obmedziť rast húb. Navyše, ak je vlahy príliš veľa, huby sa môžu utopiť,“ varuje mykológ Tereza Tejklová.

Práve dážď je jedným z kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú rast hríbov. Aj keď vlhkosť pôdy je dôležitá, pre dobrý rast húb je potrebných viac podmienok, informuje portál tvnoviny.sk.

Tvorba plodníc si vyžaduje veľa energie, preto radšej čaká na vyhovujúce podmienky pre kvalitný rast.

Opačným dôvodom pre nekvalitný rast húb je nedostatok vody. Hrozí vyschnutie pôdy. Tak ako rôzne organizmy, aj huby hľadajú ideálny čas na svoje rozmnožovanie v prírode.

Hríby majú rozdielne nároky na podmienky. Niektoré druhy na svoje ideálne podmienky čakajú aj niekoľko rokov. Existujú výskumy, v ktorých sa predpokladalo, že niektoré druhy hríbov už neexistujú. Nakoniec sa však vyrástli o 50 alebo 60 rokov neskôr.

Niektoré druhy húb rastú v cykloch a objavujú sa sporadicky. Potom sa stáva, že ich nálezy hlásia naprieč celou krajinou oveľa častejšie, a to napríklad iba počas jedného týždni či mesiaca, a potom zase tento druh rastie málo, alebo nie je vôbec vidieť napríklad aj niekoľko rokov.

„Hoci by sme radi predpovedali, kedy huby porastú, je to zložité a závisí to od príliš mnohých faktorov. Je teda najlepšie sledovať podmienky a dúfať, že sa stretnú tie správne pre rast našich obľúbených húb,“ dodala Tejklová.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie