fbpx

Európska únia obvinila známu firmu, údajne ohrozuje demokratický proces volieb

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Analytics Insight, Vlajky.EU.

Predstavitelia Európskej únie majú obavy, že Meta svojím zaobchádzaním s politickým obsahom ohrozuje demokratický proces volieb do europarlamentu. Aktuálne toto zaobchádzanie preverujú, informuje  The Guardian.

Podľa informácii je EÚ pripravená začať formálne konanie proti spoločnosti Meta, vlastníkovi Facebooku a Instagramu, vzhľadom na obavy, že nerobí dosť pre boj proti ruským dezinformáciám pred júnovými voľbami do EÚ. Očakáva sa tiež, že vyjadrí obavy z nedostatočne efektívneho monitorovania volebného obsahu a nedostatočného mechanizmu na označovanie nezákonného obsahu.

Európska komisia sa obáva, že systém vystupovania Mety nie je vyhovujúci na to, aby vyvážil  šírenie falošných správ a pokusov o potlačenie hlasovania.

Denník Financial Times uviedol, že úradníci boli obzvlášť znepokojení tým, ako platformy Meta zvládajú ruské snahy podkopať nadchádzajúce európske voľby.

Portál Aktuality dodal, že cieľom vyšetrovania je „zabezpečiť, aby sa prijali účinné opatrenia najmä na zabránenie zneužitia zraniteľnosti Instagramu a Facebooku zasahovaním zo zahraničia,“ uviedol eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton. Vyšetrovanie sa uskutoční na základe Zákona o digitálnych službách (DSA).

Podľa rozsiahlych nových zákonov, ktoré nútia technologické spoločnosti regulovať svoj vlastný obsah tak, aby bol v súlade so zákonmi v EÚ, je napríklad Facebook povinný mať systémy na ochranu pred rizikom zasahovania do volieb.

Meta svoju vinu odmieta

Americká spoločnosť Meta sa konkrétne k zámeru vyšetrovania nevyjadrila, no informovala, že na svojich platformách má „dobre zavedený proces identifikácie a zmierňovania rizík“.

„Tešíme sa na pokračovanie našej spolupráce s Európskou komisiou a na to, že jej poskytneme ďalšie podrobnosti o tejto práci,“ dodala.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie