fbpx

Impulzívne nákupy na čínskych e-shopoch ťa môžu PRIPRAVIŤ O PENIAZE: Ako sa nestať obeťou PODVODU

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash/CardMapr.nl, FlyD

Na Slovensku sa výrazne zvýšila popularita čínskych e-shopov a online trhovísk. Tieto platformy, obľúbené aj medzi influencermi, si rýchlo získali srdcia mnohých Slovákov a Čechov prostredníctvom masívnych marketingových kampaní, informuje startitup.sk.

Tieto online trhoviská ponúkajú rôzne produkty od dekorácií a bytových doplnkov až po oblečenie za neuveriteľne nízke ceny. Aj keď sú lákavé, zákazníci môžu často skončiť ako obete podvodu.

Kybernetické hrozby pre slovenských spotrebiteľov

Jozef Úroda, manažér rizík v oblasti IT a bezpečnosti v Tatra banke, vysvetľuje, že kybernetické útoky na Slovensku sú zamerané buď na firmy, alebo na koncových používateľov. Ak sa niekto stane obeťou podvodu a prídu o peniaze, prvým krokom je okamžite kontaktovať banku a oznámiť podvod aj na polícii.

Riziká čínskych online obchodov

Čínske online trhoviská majú milióny používateľov po celom svete. V Českej republike sa Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť zaoberal ich rizikami, rovnako ako pri aplikáciách TikTok a WeChat. Úrad varuje pred možným únikom citlivých informácií a neodporúča inštaláciu týchto aplikácií do mobilných telefónov kvôli bezpečnostným rizikám.

Niektoré čínske online platformy porušujú aj slovenské zákony tým, že neposkytujú návody v slovenskom jazyku. Spotrebiteľské organizácie, vrátane slovenskej Spoločnosti ochrany spotrebiteľov, podali sťažnosti na tieto platformy za používanie manipulatívnych praktík, ktoré sú nezákonné podľa európskych predpisov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie