fbpx

Ku kritikovi Kremľa do väzenskej nemocnice nepúšťajú jeho advokátov

Reklama
Vladimira Kara-Murzu. Zdroj: X/Спектр

Advokátom ruského opozičného politika Vladimira Karu-Murzu, ktorý je od 4. júla vo väzenskej nemocnici, úrady dosiaľ neumožnili, aby ho navštívili. Informovala o tom v utorok stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), na ktorú sa odvoláva TASR.

Kara-Murzov advokát Vadim Prochorov informoval, že v súvislosti s konaním väzenských úradov tím politikových obhajcov podal sťažnosti na všetky príslušné orgány vrátane medzinárodných. Prochorov súčasne vyzval všetkých ľudí, ktorým záleží na tom, aby Kara-Murza prežil, aby tieto sťažnosti a výzvy podporili.

O dôvode hospitalizácie Kara-Murzu, ako aj o jeho zdravotnom stave nie je stále nič známe.

Jeho manželka Jevgenija Kara-Murzová už dávnejšie informovala, že jej manžel v dôsledku dvoch otráv trpí nervovým ochorením nazývaným polyneuropatia. Toto ochorenie je zaradené do zoznamu diagnóz, ktoré sú aj v Rusku prekážkou pre výkon trestu.

Kara-Murza si vo väzení odpykáva 25-ročný trest odňatia slobody za vlastizradu, spoluprácu s nežiaducou organizáciou a šírenie nepravdivých informácií o ruskej armáde.

Tento 42-ročný opozičný politik má ruské aj britské občianstvo. Zatknutý bol po tom, čo opakovane odsúdil inváziu ruských síl na Ukrajinu a vyzval západné krajiny na uvalenie sankcií na Rusko.

Je známy i ako novinár a politický komentátor. V roku 2024 mu udelili Pulitzerovu cenu, najprestížnejšie novinárske ocenenie v USA.

Kara-Murza bol v rokoch 2015 a 2017 hospitalizovaný v stave, ktorý lekári vyhodnotili ako kritický. Jeho manželka opakovane upozorňuje, že v dôsledku podania jedu trpí polyneuropatiou, a keďže je vo väzení, nemá primeranú zdravotnú starostlivosť.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie