fbpx

Na pohľad krásna, no JEDOVATÁ rastlina aj v našich končinách. Malé množstvo spôsobí smrť

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay

Po jarnom prebudení prírody pribúda aj množstvo rastlín. Kocháme sa ich krásou, no ani netušíme, ako dokážu byť niektoré druhy nebezpečné.

V našej oblasti začala kvitnúť jedovatá rastlina – náprstník červený – digitalis purpurea. Jej farebné kvety sú lákavé najmä pre deti, píše cas.sk. Odborníci upozorňujú, že boj o život začína konzumáciou iba pár gramov tejto napohľad krásnej rastliny.

Nielen kvety sú jedovaté, ale samotná rastlina. Po zjedení 2 až 3 gramov môže dôjsť k úmrtiu a ako pre Polstat News upozornila lekárka Małgorzata Bąkov, vážne príznaky dokáže spôsobiť aj menšie množstvo.

„To znamená, že dokonca aj zašpinenie rúk šťavou a jedenie chleba, ktorého sa ruky dotknú, môžu spôsobiť zdravotné riziká,“ dodala lekárka.

Jedovatá rastlina kvitne od júna do augusta, má rada slnečné podnebie a vídať ju i pri turistických chodníkoch. Kvet aktuálne kvitne v horách v Česku i v Poľsku. Jej výskyt u nás nie je vylúčený.

„Prvotné prejavy, ako sú zápal v ústach, nevoľnosť, zvracanie a hnačka, sú nasledované nepravidelnou činnosťou srdca, poruchami farebnosti videnia a halucináciami. Po dvoch až troch hodinách v prípade absencie pomoci nastáva smrť,“ upozornila v odbornom časopise Pharma NEWS lekárka Lenka Grycová.

Z listov sa pripravujú nálevy a tinktúry. Účinné sú hlavne glykozidy digitoxín a digoxín v nich obsiahnuté. V presne určených dávkach slúžia tieto prípravky ako účinný liek na niektoré srdcové choroby, píše portál semenaonline.sk.

Avšak dbaj na bezpečnosť a nepúšťaj sa do výroby tinktúr bez dohľadu lekára či zdravotníka. Pri nesprávnom použití obsahuje vysokoúčinný jed, čo sa využívalo najmä v stredoveku.

Droga je vo farmakologickom priemysle tiež surovinou na izoláciu chemicky čistých glykozidov na výrobu liekov. V homeopatii je používaná na liečenie srdcovej slabosti, pri poruchách obličiek, depresii, nespavosti a pri migréne.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie