fbpx

Napätá atmosféra v spoločnosti pokračuje. Činitelia vyzývajú ľudí, aby sa upokojili

Reklama
Na snímke ľudia počas protestného zhromaždenia v Bratislave. Zdroj: FOTO TASR/Pavol Zachar

Spoločnosť je rozdelená na sociálnych sieťach, ale aj v reálnom živote. Najvyšší ústavní činitelia vyzývajú ľudí, aby sa upokojili, prestali šíriť nenávisť a začali spolu komunikovať. Každodenné slovné aj osobné útoky týždeň po prezidentských voľbách vystupňovali napätú atmosféru v spoločnosti.

Vzájomné osočovanie voličov z oboch politických táborov a urážky na sociálnych sieťach za to, že sa vyjadrili, ktorému z kandidátov prejavili dôveru. K tomu osočovanie a obviňovanie novinárov – a to aj zo strany politikov. Objavili sa aj nenávistné prejavy a vulgárne útoky na politikov.

Spoločnosť je rozdelená, a to nielen na sociálnych sieťach, ale aj reálnom živote. Napätie je medzi kolegami či priamo v rodinách, informuje portál Správy RTVS.

„Ľudia sa prestávajú priateliť, rozprávať a zdraviť práve preto, že majú iný názor na prezidentského kandidáta. To je detinské a ľudia by mali zachovať odstup aj od svojich politických názorov,“ skonštatovala sociologička Silvia Porubänová.

Prezidentka Zuzana Čaputová považuje ponižovanie, vulgárne nadávky na ulici a nenávistné komentáre na sociálnych sieťach za neprijateľné a zároveň nebezpečné.

„Zastavme to prosím skôr, ako sa nám to vymkne spod kontroly. Majme silu pretrhnúť túto reťaz hnevu. Osloboďme sa od potreby reagovať na všetko. Nechajme ho, nech sám vyznie do prázdna,“ prihovorila sa prezidenta Zuzana Čaputová.

K upokojeniu nálad v spoločnosti sa po voľbách snažia prispieť obaja kandidáti.

„Je mi ľúto verejných prejavov nenávisti, nie k víťazovi volieb, ale k ľuďom, ktorí mu prejavili svoju dôveru. Veľmi ich prosím, aby túto politiku nenávisti neopätovali, pretože to je oheň, ktorý veľmi ľahko vzplanie, ale uhasiť ho je takmer nemožné,“ povedal zvolený kandidát na prezidenta Peter Pellegrini (Hlas-SD).

„Aj naši podporovatelia dostávajú obrovské množstvo hejtu a agresívnych správ. A predseda vlády to ešte viac hecuje a z toho sľubovaného pokoja zas nie je nič. Nebuďme prosím vás na seba ako psy,“ povedal neúspešný kandidát na prezidenta Ivan Korčok.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie