fbpx

Návštevu týchto kúpalísk si radšej rozmysli: Tieto miesta majú zlú kvalitu vody

Voda v niektorých prírodných aj umelých kúpaliskách nevyhovuje zdravotným štandardom. Zdroj: TASR

Voda predstavuje pre kúpajúcich sa akútne nebezpečenstvo a zvýšené zdravotné riziko. V prevádzke je aktuálne väčšina prírodných aj umelých kúpalísk. Odbor hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR preto upozorňuje rekreantov pred kúpaním sa v týchto vodách, uvádza portál interez.sk.

Z dôvodu prekročenia medznej hodnoty zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov je voda na základe posledných odberov nevyhovujúca a hygienici varujú pred kúpaním sa v lokalitách rekreačnej oblasti Kunovská priehrada pri obci Sobotište, Ružín – prítoky, vodná nádrž Duchonka a Laborec Humenné.

Hygienici na vodnej nádrži Ružín a Ružín – prítoky zistili prekročenie limitnej hodnoty ukazovateľa chlorofyl, čo pre rekreantov môže znamenať zvýšené zdravotné riziko. Podľa hygienikov je voda nevyhovujúca na kúpanie aj na štrkovisku Čaňa a štrkovisku Gbely Adamov. V rekreačnej oblasti Gazarka pri obci Šaštín – Stráže bolo zaznamenané významné prekročenie zdravotne významných biologických ukazateľov.

Kúpanie sa v týchto vodách sa neodporúča deťom, alergikom a osobám s oslabenou imunitou aj na plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach kvôli zvýšenému výskytu cyanobaktérií a chlorofylu. „U dospelých zdravých osôb sa táto kvalita vody na kúpanie považuje za prípustnú,“ uviedol odbor hygieny životného prostredia. Zníženú prehľadnosť zistili hygienici aj vo vodnej nádrži Lipovina – Bátovce, Vinianske jazero, Ružín v okrese Košice – okolie, Geča, Izra, jazero Krpáčovo, Horná Lehota a Zelená voda – Kurinec.

„V týchto prípadoch ide o zdravotne nevýznamné ukazovatele a v týchto lokalitách je naďalej umožnené rekreačné kúpanie, avšak so zvýšenou opatrnosťou,“ uviedli hygienici.

Odbor hygieny preukázal nedodržanie mikrobiologickej kvality vody na základe odberov aj v starom plaveckom bazéne „Medokýš“ na plážovom kúpalisku Aqualand v Banskej Bystrici. „V ostatných prípadoch išlo o nedodržanie odporúčaných limitov pre zdravotne nevýznamné fyzikálno-chemické ukazovatele kvality vody na kúpanie. V bazénoch, v ktorých boli zistené nedostatky v kvalite vody na kúpanie, prevádzkovatelia vykonali opatrenia na obnovenie kvality vody na kúpanie. Kvalita vody v bazénoch bude overená vykonaním kontrolných odberov,“ informovali hygienici.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie