fbpx

Nedostatok vodičov v autobusovej doprave by mohli vyriešiť aj vodiči z tretích krajín

Na snímke vodič MHD. FOTO TASR – František Iván

Dopravé služby už dlho bojujú s problémom nedostatku vodičov. Už minulý rok vláda avizovala obsadenie voľných pracovných miest vodičmi z tretích krajín. Na tento účel plánuje v tomto roku uvoľniť viac pracovných víz.

Alarmujúci je však priemerný vek profesionálnych vodičov. Ten atakuje 55 rokov, informujú tvnoviny.sk. 

Viaceré podniky už dnes zamestnávajú mnoho vodičov z tretích krajín. Rezort sa dlhodobo trápi aj s priemerným vekom vodičov, ktorý prekročil hranicu 50 rokov. Takmer polovica vodičov je však vo veku nad 55 rokov. Mladí o tento segment nemajú záujem, vodiči do 25 rokov tvoria len štyri percentá profesionálnych vodičov.

Generačná výmena prichádza pomaly a k tomu ešte aj nerovnomerne, neostáva teda iné, iba uvoľniť príležitosti vodičom z tretích krajín.

Priemerný vek profesionálneho vodiča na Slovensku prekročil 50 rokov a kategória vodičov nad 55 rokov predstavuje alarmujúcich 45 % z celkového počtu vodičov. Naopak nová generácia, resp. kategória vodičov do 25 rokov predstavuje len 4 % z celkového počtu vodičov. Generačná výmena tak prebieha len veľmi pomaly a vo veľkom nepomere,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Podľa informácií SITA, slovenské víza budú môcť získať občania Bieloruska, Srbska, Severomacedónskej republiky, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Gruzínska, Arménskej republiky, Moldavskej republiky, Ukrajiny, Kirgizskej republiky, Kazachstanu, Azerbajdžanu, Turkmenistanu, Tadžikistanu alebo Uzbekistanu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie