fbpx

Nehoda na leteckej základni na severe Nemecka si vyžiadala dvoch mŕtvych

Reklama
Zdroj foto: gfd.de

Dvaja ľudia zahynuli pri pondelkovej nehode malého prúdového lietadla na leteckej základni Hohn v severonemeckej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko.

Civilné lietadlo Learjet spoločnosti GFD, dcérskej firmy Airbus Defence and Space, sa podľa hovorcu spoločnosti Airbus zrútilo počas štartu o 12:45 h SELČ. Dvojmotorový Learjet štartoval na výcvikový let s leteckými dispečermi nemeckých vzdušných síl. Odborníci z Nemeckého spolkového úradu pre vyšetrovanie leteckých nehôd (BFU) okamžite odcestovali z Braunschweigu a popoludní mali začať vyšetrovanie.

Spoločnosť Airbus vyjadrila hlbokú sústrasť rodinám postihnutým tragickou nehodou. Nemecký minister obrany Boris Pistorius sa k nehode vyjadril počas odovzdávania územného veliteľstva v Berlíne. „Myslíme na príbuzných a priateľov oboch zosnulých. V týchto ťažkých hodinách im vyjadrujeme hlbokú sústrasť. Čo bolo príčinou tejto hroznej nehody a smrti dvoch ľudí, je teraz predmetom vyšetrovania,“ vyhlásil minister.

V Hohne pri Rendsburgu bola dlhý čas dislokovaná 63. dopravná peruť nemeckého letectva. Z tohto letiska štartovali lietadlá spoločnosti Transall na mnohé lety vrátane medzinárodných. Letka bola rozpustená koncom roku 2021. Letisko však má naďalej slúžiť nemeckým vzdušným silám ako záložná základňa.

Podľa informácií na svojej internetovej stránke má GFD lietadlá Learjet typu LR-35A a LR-36A. Tieto stroje sa môžu používať na zobrazovanie vzdušných cieľov, vďaka čomu vojenské jednotky môžu nacvičovať námornú alebo pozemnú protivzdušnú obranu s riadenými strelami a hlavňovými zbraňami.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie