fbpx

Nemecko: Voľby v Brémach sú testom pre stredoľavú alianciu

Reklama
Zdroj foto: Pexels

Voliči v nemeckom meste Brémy, ktoré má aj štatút spolkovej krajiny, rozhodujú v nedeľu v parlamentných voľbách o tom, či pri moci zostanú stredoľaví sociálni demokrati.

Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD), ktorej členom je aj úradujúci kancelár Olaf Scholz, skončila v posledných voľbách po prvý raz za uplynulých 70 rokov na druhom mieste za svojimi konzervatívnymi rivalmi, podarilo a jej však udržať pri moci za podpory Ľavice a Zelených.

Zatiaľ čo nedávne prieskumy ukazujú väčšiu podporu pre sociálnych demokratov než pre ich vyzývateľov z Kresťanskodemokratickej únie (CDU), obaja menší koaliční partneri tamojšieho primátora Andreasa Bovenschulteho stratili pôdu pod nohami, konštatuje DPA.

Najmä Zelených postihol neúspech kvôli kritike ich energetickej politiky na národnej úrovni, kde sú v koalícii so sociálnymi demokratmi a liberálmi zo Slobodnej demokratickej strany (FDP).

Takmer 500.000 voličov vo veku od 16 rokov je v Brémach a ich exkláve Bremerhaven v Sevenom mori oprávnených odovzdať svoj hlas vo voľbách. Volebné miestnosti sa zatvoria o 18.00 h SELČ; následne sa očakáva zverejnenie prvých projekcií založených na prieskumoch exit polls. Konečné výsledky pravdepodobne nezverejnia skôr než v pondelok, píše DPA.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie