fbpx

Paronýchium ohrozuje najmä záhradkárov. Infekcia pochádza z pôdy a môže byť nebezpečná

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay)

Môže sa to začať nenápadne –  po práci so zeminou vznikne začervenanie okolia nechtu, ktoré je často spojené s bolesťou. V horších prípadoch môže končiť až operačným zákrokom.

Zápal okolia nechtového tkaniva (lat. paronychium) je ochorenie postihujúce tkanivá okolia nechta a nechtového lôžka, informuje portál zdravie.sk. Vzniká spravidla po prekonaní ochrannej bariéry kože ohrýzaním si nechtov, nesprávnou kozmetikou alebo traumatickým poškodením. A práve posledná spomenutá príčina číha na záhradkárov v tomto období. Po zaborení prstov do hliny pri sadení môže kamienok, koreň či iný ostrý predmet poškodiť okolie nechta.

Na toto miesto nasadá infekcia pôdnymi baktériami, ktorých citlivosť na bežné antibiotiká nemusí byť dostatočná. Hlavnými príznakmi sú začervenanie, opuch a bolestivosť okolia nechtu na zatlačenie,“ vysvetľuje chirurg skalickej nemocnice MUDr. Alexander Nagy.

Infekciu rozhodne netreba podceňovať. „V neskorších štádiách vzniká absces, teda dutina vyplnená hnisom. Pohyb v kĺbe prstu môže byť bolestivý a opuchom obmedzený. Pri šírení sa zápalu bez liečby môže zápal kĺb definitívne poškodiť. Zvýšené riziko postupovania zápalu majú pacienti s cukrovkou,“ pokračuje lekár.

Preto sa pri prácach v záhrade a na poli výrazne odporúča nosenie rukavíc, ako prevencia pred poranením a následnými komplikáciami. Ak už k poraneniu dôjde, najlepšou prvou pomocou je dostatočné umytie rany teplou vodou a dezinfekčným mydlom.

Na prst je následne vhodné naniesť dezinfekciu v podobe tekutiny alebo krému, postihnuté miesto sterilne zakryť a znehybniť obväzom. Tento preväz sa odporúča vymeniť aspoň dvakrát denne,“ radí lekár.

Podľa lekára je tiež dôležité overiť si očkovania proti tetanu u svojho obvodného lekára, ktoré by mal človek absolvovať každých 15 rokov. Kedy je však už skutočne nutné vyhľadať lekársku pomoc?

Lekársku pomoc treba vyhľadať ak zápal trvá tri a viac dní, rana sa zhoršuje, prípadne sa vytvorilo hnisavé ložisko – absces. Lekár, podľa akútnosti stavu môže na liečbu predpísať antibiotiká eventuálne môže vykonať chirurgické ošetrenie abscesu,“ dodáva MUDr. Alexander Nagy.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie