fbpx

Počas OH budú premávať lietajúce taxíky. Heliport bude priamo na Seine

Reklama
Francúzska vláda povolila zriadenie plávajúcej plošiny, ktorá umožní elektrickým lietajúcim taxíkom štartovať a pristávať v Paríži počas letných olympijských hier.. Zdroj: X/OHLALAIR

Francúzska vláda povolila zriadenie plávajúcej platformy, ktorá umožní elektrickým lietajúcim taxíkom vzlietnuť a pristáť v Paríži počas letných olympijských hier. Denník Le Figaro informuje, že vláda v utorok (9. 7.) vydala dekrét. Parížska radnica je ale proti tomuto plánu.

Spoločnosť Aéroports de Paris (ADP) – prevádzkovateľ parížskeho letiska, vybuduje heliport na Seine na nábreží Quai d’Austerlitz v 13. parížskom obvode.

Lietajúce taxíky Volocity vyrába nemecká spoločnosť Volocopter.

 

Tie tam budú môcť pristávať denne od 8.00 do 17.00 h v rámci skúšobnej prevádzky. Prevádzka na platforme by mala byť obmedzená na dva lety za hodinu a 900 letov počas trvania skúšobnej prevádzky, ktorá potrvá do 31. decembra.

Lietajúce taxíky zatiaľ nebudú ale k dispozícii pre platiacich zákazníkov. Prepravovať budú môcť len hostí alebo dobrovoľníkov, čo povoľujú letecké úrady. ADP predpokladá prevádzku medzi heliportom pri Seine, základňou v Issy-les-Moulineaux a letiskom Saint-Cyr-l’École.

Druhá linka bude fungovať medzi letiskami Le Bourget a Roissy-CDG. Štyri jednotky Volocity už prevádzkujú lety mimo centra Paríža.

Ohlasujú sa kritici

Projekt takejto leteckej taxislužby podporuje vedenie regiónu Île-de-France, ktorý obklopuje Paríž. V metropolitnej samospráve sa ale našlo aj niekoľko ľudí, ktorí projekt dlhodobo odmietajú s odvolaním sa na vplyv na životné prostredie.

Spolupracovníci socialistickej starostky Paríža Anne Hidalgovej uviedli, že mestská rada má v úmysle podniknúť právne kroky, aby zabránila zriadeniu takéhoto heliportu.

„Táto vláda už nemá žiadnu demokratickú legitimitu a naďalej postupuje proti vôli parížskej mestskej rady,“ povedal David Belliard, zástupca starostu pre mobilitu, v rozhlasovej stanici France Bleu Paris. Narážal na skutočnosť, že premiér Gabriel Attal ponúkol rezignáciu po tom, ako vládny tábor prehral nedeľné (7. 7.) parlamentné voľby.

Tie vyhrala ľavicová koalícia, ktorej súčasťou sú aj socialisti. Tí sú na čele parížskej radnice od roku 2001. Balliard označil projekt leteckého taxíka za protiekológiu a veľmi drahý. Podľa neho by bol určený len pre „veľmi bohatých“.

Letné olympijské hry v Paríži  2024 sa konajú od 26. júla do 11 augusta a lietajúce taxíky majú predstaviť nový spôsob dopravy na hrách.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie