fbpx

Počítač ovláda pomocou svojich myšlienok. Človek s mozgovým čipom hovorí, ako sa mu zmenil život

Reklama
Na snímke Noland Arbaugh. Zdroj: X/ OwenGregorian, Juanicaffa.

Umožňuje mu ovládať počítač len pomocou jeho myšlienok, píše Goog Morning America. Noland Arbaugh, prvý človek, ktorému bol úspešne implantovaný mozgový čip od Neuralinku, nedávno prezradil, ako táto revolučná technológia zmenila jeho život.

Tento krok nie je užitočný len pre ľudí, ktorí chcú modernú technológiu skúsiť na vlastnej koži, ale najmä pre tých, ktorí skutočne potrebujú uľahčiť život. Hovoríme najmä o ľuďoch s ochrnutím, ktorým táto revolučná zmena môže pomôcť prekonať každodenné trápenie.

„Dokážem ovládať počítač rovnako ako ktokoľvek iný, čo som predtým nedokázal,“ opísal pacient Noland Arbaugh.

„Vedel som, že ak to urobím, ušetrí to veľa trápenia a bolesti ľuďom v budúcnosti,“ dodal s tvrdením, že účasť na tomto vedeckom projekte môže pripraviť cestu aj pre iných ľudí v podobnej situácii. Hoci operácia prebehla hladko, technológia Neuralinku čelí mnohým výzvam. Nedávno sa vyskytli problémy, pri ktorých hrozilo odstránenie zariadenia z jeho mozgu, informuje Staritup.

Niektoré údaje sa stratili, pretože sa stiahli viaceré vlákna implantátu. Arbaugh priznal, že to bolo emocionálne náročné:

„Bolo veľmi, veľmi ťažké vzdať sa všetkých tých úžasných vecí, ktoré som dokázal urobiť. Myslím, že som sa potom rozplakal.“ Napriek týmto problémom spoločnosť dokázala technológiu upraviť a zlepšiť. Arbaugh teraz dúfa, že príde deň, keď liečba poranení miechy nebude celkom beznádejná.

„Nemyslím si, že je to tak ďaleko, ako si ľudia myslia. Bude úžasné, ak niekto so zranením miechy bude môcť podstúpiť operáciu a o pár dní odísť z nemocnice po vlastných. Myslím, že sa to stane,“ dodal.

Vedci pokračujú v tvrdej práci

Odborníci dodali, že ich poslaním je „vytvoriť  mozgové rozhranie na obnovenie autonómie tým,  pri ktorých to lekári nedokážu,“ uvádza sa na jej webovej stránke.

Ambície Neuralinku sú obrovské, ale čelia mnohým technickým a etickým výzvam. Súkromné a verejné sektory však podľa nich musia spolupracovať, aby zabezpečili, že tieto technológie budú slúžiť ľudstvu a neohrozia ho.

Arbaughov príbeh je živým príkladom toho, ako môže pokrok v technológii transformovať životy ľudí s obmedzeniami. Neuralink je na čele tejto transformácie a jeho úspechy by mohli otvoriť nové možnosti pre liečbu a rehabilitáciu pacientov s neurologickými poruchami.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie